Srpen 2014

Co možná nevíte o česneku

19. srpna 2014 v 16:12 | Jitka |  Bylinky
Česnek pochází ze střední Asie.
Podle pověstí byl česnek používán k ochraně proti černé magii, zlu a upírům. Dokonce ho dostávali ve starém Egyptě dělníci, kteří stavěli pyramidy, aby jim dodal dostatek sil. Ze stejného důvodu ho dostávali na příděl i římští vojáci v době tažení. Šťáva z česneku se za první světové války dávala jako antisptikum na otevřené rány vojákům....
V dnešní době se česnek užívá zejména k zvýraznění chutí našeho jídelníčku. Rozhodně mu však nelze upřít jeho antiseptické účinky, které pomáhají při nachlazeních, nemocech průdušek a astmatu. Má však také příznivé účinky na krev, snižuje cholesterol, krevní tlak a je účinný při poruchách štítné žlázy. V malých dávkách pomáhá tlumit průjem, žaludeční křeče, je vhodný proti nadýmání a při pomalé činnosti střev. Jsou známé i jeho "zevní účinky" např. při hmyzím štípnutí, nežitech a omrzlinách.

Česneková pomazánka

Nastrouháme sýr Eidam, přidáme rozmačkaný česnek, trochu soli, pepře a majonézu. Použijeme-li místo sýru tvaroh nebo lučinu, můžeme klidně majonézu vynechat.

Česnečka

Povaříme bujon ve vodě, přidáme namačkaný česnek, majoránku, sůl, trochu pepře. Do talířů namačkáme trochu čerstvého česneku, přelijeme hotovou polévkou a přidáme na kostičky opražený chléb.

10 důvodů proč pít zelený čaj

2. srpna 2014 v 14:27 | Jitka |  Bylinky
1. Je osvěžující pro tělo i mysl. Ppodporuje činnost centrální nervové soustavy a posiluje koncetraci
2. Podporuje naši imunitu, protože obsahuje mj. vitamín C. Při onemocnění dýchacích cest podporuje pocení a rychleji tak odvádí škodliviny z těla
3. Je povzbuzující, protože obsahuje kofein, ale na rozdíl od kávy tělo neodvodňuje
4. Zlepšuje náš metabolismus díky přítomnosti tříslovin a vlákniny podporuje lepší zažívání a napomáhá hubnutí
5. Doplňuje minerály zejména draslík, vápník, hořčík a fluoridy
6. Je antioxidační a umí se tak vypořádat (díky chlofofylu) s poškozováním buněk
7. Má léčebné účinnky, snižuje riziko vzniku rakoviny (a brání vzniku metastáz), snižuje riziko kardiovaskuláčních onemocnění, reguluje tlak i cholesterol v těle, zabraňuje vzniku zubího kazu
8. Oddaluje stárnutí díky obsaženým látkám stahuje pleť a podporuje snížení otoků
9. Podporuje termoregulaci v zimě zahřeje a v léitě osvěží
10. Navozuje příjemnou atmosféru při práci i relaxu a to nejen svou chutí, ale i vůní

A ještě něco. Sypané zelené čaje koupené ve specializovaných obchodech a čajovnách jsou kvalitní a správně skladované.Chcete-li si pochutnat, vybítejte čaje podle složení a vůně.
Příprava kvalitního čaje není složitá, ale je vhodné si přečíst návod pro správnou přípravu nebo se poradit s odborníky.

Dopňte do svého denního pitného režimu i zelený čaj , stojí to za to.