Říjen 2014

Co možná nevíte o levanduli

24. října 2014 v 9:01 | Jitka |  Bylinky
Celým názvem levandule lékařská, je dnes k vidění po celé Evropě. Je to vytrvalý keř. Již staří Římané a Kartáginci přidávali květy levandule do koupelí pro její vůni a léčivé vlastnosti. Levandule byla zasvěcena bohyni Hékaté (všemocné bohyni matek, žen, pastýřů a rybářů. Později byla ztotožněna s bohyní Persefonou a stala se vládkyní mrtvých). Není proto divu, že se tato bylinka používala již v dávných dobách také proti uhranutí. V "morových" dobách byl levandulový olej často využíván jako prevence proti moru. Do dnes se větvičky levandule dávají do skříně proti molům a hmyzu a zejména pro provonění prádla. Levandulový olej se používal na různé pohmožděniny a popáleniny. Levanduli u sebe nosily prostitutky, protože věřily, že její vůně zvyšuje mužskou touhu. Podle lidových pověr se snítka levandule dávala novomanželům, aby jim přinesla štěstí.
Nálev z levandule je účinný proti bolesti hlavy, depresím a nervové slabosti. Použít ji lze i proti zápachu z úst, při špatném trávení, pro posílení imunity. Tonikum je vhodné používat při dýchacích obtížích, zánětech mandlí a při nachlazení. Levandulový olej má dermatologické účinky a je vhodný proti celulitidě.

Pro ty, co by si chtěli levandulový olej připravi sami :
- Levandule, resp. květy se sbírají před květem (od června do října)
- Čistý olivový olej zahřejeme na 40 st.C a přelijeme jej do sklenice s 3 polévkovými lžicemi květů. Pečlivě uzvařeme a necháme na chladném a tmavém místě (nikoli v lednici) 2-3 týdny luhovat. Je vhodné ideálně každý den sklenici proklepat.
- Po 2-3 týdnech olej zcedíme do nové čistě vymyté sklenice a dobře uzavřeme a můžeme začít používat

Něco o masážích

13. října 2014 v 12:07 | Jitka |  Masáže
V historii lidstva se masáž objevuje už od pravěku jako jeden z léčebných prostředků. Zpočátku se využívala zejména pro uvolnění těla a odstranění únavy. Mořeplavci, cestovatelé a vojáci ji následně šířili do celého světa. Její název je pravděpodobně odvozen od řeckého slova "massó", což znamenalo něco jako mačkati a hnísti. Kmen slova se objevuje ve francouštině, hebrejštině, latině, arabštině i sanskrtu.

Postupem času se jednotlivé hmaty vyvíjely a tak došlo k rozšítění pozitivních vlivů masáží na lidský organizmus. Všechny hmaty vychází ze základu, tj. sportovní, rekondiční a klasické masáže. Vše ostatní je nadstandard. Záleží na tom, co od masáže očekáváme.

Důvody pro masáž jsou zřejmé. Dochází k uvolnění svalů, psychiky, stimulaci jednotlivých orgánů a elá řada bolestí mizí.

Jsme-li uvolnění, odpočatí a nemusíme-li myslet na bolest, potom z nás vyzařuje mnohem větší sebevědomí. Stojíme zpříma a neulevujeme si (např. hrbením zad). Naše pohyby jsou klidné a plynulé a i náš obličej působí uvolněně. Co myslíte, sluší šaty více tomu, kdo se hrbí, vystrkuje bříško a neustále se ošívá nebo tomu, kdo stojí zpříma a klidně? Mění se tak i náš pohled na svět. Mimochodem, dámy pak při chůzi na podpadcích nepůsobí " jak sedlák za pluhem" (jak praví staré české přísloví) a kráčí mnohem sebejistěji, což se mužům určitě líbí více.