Co možná nevíte o levanduli

24. října 2014 v 9:01 | Jitka |  Bylinky
Celým názvem levandule lékařská, je dnes k vidění po celé Evropě. Je to vytrvalý keř. Již staří Římané a Kartáginci přidávali květy levandule do koupelí pro její vůni a léčivé vlastnosti. Levandule byla zasvěcena bohyni Hékaté (všemocné bohyni matek, žen, pastýřů a rybářů. Později byla ztotožněna s bohyní Persefonou a stala se vládkyní mrtvých). Není proto divu, že se tato bylinka používala již v dávných dobách také proti uhranutí. V "morových" dobách byl levandulový olej často využíván jako prevence proti moru. Do dnes se větvičky levandule dávají do skříně proti molům a hmyzu a zejména pro provonění prádla. Levandulový olej se používal na různé pohmožděniny a popáleniny. Levanduli u sebe nosily prostitutky, protože věřily, že její vůně zvyšuje mužskou touhu. Podle lidových pověr se snítka levandule dávala novomanželům, aby jim přinesla štěstí.
Nálev z levandule je účinný proti bolesti hlavy, depresím a nervové slabosti. Použít ji lze i proti zápachu z úst, při špatném trávení, pro posílení imunity. Tonikum je vhodné používat při dýchacích obtížích, zánětech mandlí a při nachlazení. Levandulový olej má dermatologické účinky a je vhodný proti celulitidě.

Pro ty, co by si chtěli levandulový olej připravi sami :
- Levandule, resp. květy se sbírají před květem (od června do října)
- Čistý olivový olej zahřejeme na 40 st.C a přelijeme jej do sklenice s 3 polévkovými lžicemi květů. Pečlivě uzvařeme a necháme na chladném a tmavém místě (nikoli v lednici) 2-3 týdny luhovat. Je vhodné ideálně každý den sklenici proklepat.
- Po 2-3 týdnech olej zcedíme do nové čistě vymyté sklenice a dobře uzavřeme a můžeme začít používat
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama