Prosinec 2014

Štastné a veselé Vánoce a PF 2015

23. prosince 2014 v 10:59 | Zdravá celá rodina
Šťastné a veselé Vánoce.
Přejeme vám svátky plné pohody, klidu a lásky. Užívejte si společné chvíle se svými milými a nezoufejte, když se třeba v kuchyni něco nevyvede podle vašich představ. Vězte, že krásné vzpomínky vám nikdo nevezme.

Těm z vás, co se letos nedařilo vše podle vašich představ přejeme, ať příští rok vše napraví a vy i vaši blízci jste šťastní, zdraví a spokojení. Všem ostatním přejeme, ať se vše i nadále daří v celém příštím roce.

Hodně zdraví a PF 2015 od Jany a Jitky


Co možná nevíte o jmelí

8. prosince 2014 v 14:32 | Zdravá celá rodina |  Bylinky
Nazýváno také jmelí bílé, roste ve velkých trsech jako parazit v korunách jehličnatých a listnatých stromů. Žlutavě zelené samčí květy dozrávají v prosinci v bílé kuličky. Jmelí bylo jednou z posvátných rostlin, které často využívali druidové (nejčastěji z jejich posvátného stromu dubu). Pro druidy představovalo život v době smrti. Do dnes se barví jmelí zlatavou barvou, vychází to z tradice, kdy se o zimním slunovratu barvily kuličky jmelí zlatavou barvou a věřilo se, že se jedná o "zlatou větev" druidů s léčebnými a přímo magickými účnky. Sběr jmelí byla věda. Prováděl ho druid stojící v šamanském postavení 6 dní po novoluní při zimním slunovratu. Odseknuté srpem muselo být zachyceno do bílé látky a nesmělo se dotknout země. Kdyby se dotklo země, bylo to považováno za velmi zlé znamení. Aby byla jeho síla potvrzena, byli před sběrem obětováni dva bílí býci. Jmelí pak druidové rozdávali lidem jako "všelék" a zdroj vitality. V této tradici pokračovali ještě i staří lékárnici, kteří jej prodávali lidem na různé druhy nemocí jako všelék. Uznávali ho i dávní Germáni zejména proto, že nevyrůstalo ze země, ale "z místa mezi místy". Podle severské báje se traduje, že větvičkou jmelí byl svým bratrem zabit bůh slunce Baldr. Jeho matka, bohyně lásky Frigg, dostala jmelí po smrti svého syna na starost. Vydala příkaz, že každý, kdo projde pod zavěšenou větvičkou jmelí, musí dostat polibek na důkaz, že jmelí se stalo symbolem míru a lásky. Dosud se o Vánocích svazeček jmelí svázaný červenou stužkou zavěšuje doma, aby vítal celý příští rok návštěvníky a přinesl do domácnosti soulad.

Ženy jmelí nosily u sebe proti otěhotnění. Větvičky se vkládaly pod polštář pro dobrý spánek a věsily vedle dveří, proti nemocem a pro rychlé uzdravení.


Protože je jmelí, zejména bobule, jedovaté, smí se užívat jen pod odborným dohledem a rozhodně je nesbírejte sami. V lékárnách a bylinkáři vědí kdy, co, jak a v jakých dávkách. Proto se o jeho účincích zmíním jen obecně. Jmelí snižuje vysoký tlak a tlumí bolest hlavy tlakem způsobené, mírní menstruační obtíže a klidní nervovou soustavu. Pomáhá proti revmatizmu. Dokonce nedávné výzkumy potvrdily, že jmelí má určité protinádorové účinky. Zevně se jmelí užívalo na odmaštění mastné pleti, proti a při léčení akné. To se však dnes nedoporučuje.

Vánoce se blíží

4. prosince 2014 v 9:23 | Zdravá celá rodina
Ještě nás čeká pár dnů než se rozzáří oči našich dětí pod rosvíceným vánočním stromkem. Pro většinu žen je toto období mnohem náročnější než v kterýkoli jiný roční čas. Vrcholí přípravy, aby bylo doma řádně uklizeno, vše upraveno, vyzdobeno, napečeno cukroví a nakoupeny dárky a to vše při běžném pracovním procesu a zachování normálního chodu domácnosti. Není proto divu, že většina z nás žen, je v tomto období více unavena a často i podrážděna (vidinou toho, co vše ještě musí zvládnout). Tak si tak někdy říkám, i když jsem touto kalvárií celé roky také procházela, zda to kvůli pár svátečním dnům stojí za to.
Mlé ženy, nechci vás nabádat k tomu, ať vše pustíte z hlavy a Vánoce "neřešíte", ale zamyslete se, jsou tyto svátky svátečními dny i pro vás? Nebo je to stále jen dokola honička a po svátcích jste unavené a celkem rády, že už to vše končí (navíc často s výčitkou toho, že jste zas přibraly a budete ta kila muset sundat). Zkuste to letos trošku jinak. Rodina jistě ocení víc než 12 druhů cukroví, že se na ně usmíváte a místo drhnutí oken si najdete raději chvilku na povídání a hraní s dětmi. Požádejte své partnery ať se jdou s vámi sem tam projít, na koncert nebo na skleničku. Ozvěte se přátelům a běžte s nimi na kávu nebo do kina. Třeba vás právě cestou napadnou ty nejlepší dárky pro vaše blízké. A dost možná, že váš úsměv dokáže nevídané zázraky a vaši partneři a děti vám sami nabídnou malou pomoc s přípravou Vánoc. Nejde přece jen o to, dodržovat všechny tradice za každou cenu, ale užít si pohodu a klid. Na to máme právo i my ženy. Nebo ne?