Co možná nevíte o jmelí

8. prosince 2014 v 14:32 | Zdravá celá rodina |  Bylinky
Nazýváno také jmelí bílé, roste ve velkých trsech jako parazit v korunách jehličnatých a listnatých stromů. Žlutavě zelené samčí květy dozrávají v prosinci v bílé kuličky. Jmelí bylo jednou z posvátných rostlin, které často využívali druidové (nejčastěji z jejich posvátného stromu dubu). Pro druidy představovalo život v době smrti. Do dnes se barví jmelí zlatavou barvou, vychází to z tradice, kdy se o zimním slunovratu barvily kuličky jmelí zlatavou barvou a věřilo se, že se jedná o "zlatou větev" druidů s léčebnými a přímo magickými účnky. Sběr jmelí byla věda. Prováděl ho druid stojící v šamanském postavení 6 dní po novoluní při zimním slunovratu. Odseknuté srpem muselo být zachyceno do bílé látky a nesmělo se dotknout země. Kdyby se dotklo země, bylo to považováno za velmi zlé znamení. Aby byla jeho síla potvrzena, byli před sběrem obětováni dva bílí býci. Jmelí pak druidové rozdávali lidem jako "všelék" a zdroj vitality. V této tradici pokračovali ještě i staří lékárnici, kteří jej prodávali lidem na různé druhy nemocí jako všelék. Uznávali ho i dávní Germáni zejména proto, že nevyrůstalo ze země, ale "z místa mezi místy". Podle severské báje se traduje, že větvičkou jmelí byl svým bratrem zabit bůh slunce Baldr. Jeho matka, bohyně lásky Frigg, dostala jmelí po smrti svého syna na starost. Vydala příkaz, že každý, kdo projde pod zavěšenou větvičkou jmelí, musí dostat polibek na důkaz, že jmelí se stalo symbolem míru a lásky. Dosud se o Vánocích svazeček jmelí svázaný červenou stužkou zavěšuje doma, aby vítal celý příští rok návštěvníky a přinesl do domácnosti soulad.

Ženy jmelí nosily u sebe proti otěhotnění. Větvičky se vkládaly pod polštář pro dobrý spánek a věsily vedle dveří, proti nemocem a pro rychlé uzdravení.


Protože je jmelí, zejména bobule, jedovaté, smí se užívat jen pod odborným dohledem a rozhodně je nesbírejte sami. V lékárnách a bylinkáři vědí kdy, co, jak a v jakých dávkách. Proto se o jeho účincích zmíním jen obecně. Jmelí snižuje vysoký tlak a tlumí bolest hlavy tlakem způsobené, mírní menstruační obtíže a klidní nervovou soustavu. Pomáhá proti revmatizmu. Dokonce nedávné výzkumy potvrdily, že jmelí má určité protinádorové účinky. Zevně se jmelí užívalo na odmaštění mastné pleti, proti a při léčení akné. To se však dnes nedoporučuje.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama