Duben 2015

Kopřiva dvoudomá

28. dubna 2015 v 20:00 | Jitka |  Bylinky
Kopřiva je vytrvalá rostlina, původem z Evropy a domovem i v Asii. Roste v každé půdě, ale přednost dává písčitým půdám. Rychle se rozrůstá a je proto tak trochu strašákem pro všechny zahrádkáře.


Kdysi se z ní dělali nítě na šití a ještě naši dědové a pradědové pamatují období, kdy nebylo možné sehnat jinou látku na šaty než z kopřiv. Pravda je, že plátno z nich bylo silně odolné, ale také "kousavé".
Už staří římané používali žahavku pro rozproudění svého krevního oběhu a v případě nastuzení svařili kopřivy v oleji a potírali tímto nálevem celé své tělo, aby nastuzení zmizelo. Už v 17. Století se z kopřiv běžně dělala hustá polévka. Ve Skotsku se dokonce pilo kopřivové pivo.


Podle lidových pověr svazek kopřiv v ruce zahání strašidla a duchy. A pověra zejména pro pány, šťáva z kopřiv vetřená do vlasů brání plešatění. Proto se zřejmě do dnes využívá hojně kopřiv nejen jako přísady do šamponů, ale i regeneračních přípravků zejména pro vlasovou kosmetiku.

Totemovým zvířetem kopřivy je had. Je to jeden z nejsilnějších spojenců, které používali kouzelníci a čarodějové. Toto spojení představovalo celistvost, zesilovalo jeho energii a podporovala tvořivost a dokonce vedla k nesmrtelnosti. Kopřiový čaj se pil při výkonu spirituální a emocionální očisty a přdával se do kadidel. Kopřivové pivo a víno bylo nápojem posvátných rituálů doprovázejících zrození, iniciaci i smrt.

Kopřiva je bohatá na vitamíny a minerály. Čaj nejen pročišťuje krev, klidní a upravuje menstruaci, ale úspěšně funguje i při léčení dny a revmatizmu. Je vhodná při léčení různých ekzémů. Její využití lze aplikovat formou kloktadla při aftech a bolení v krku. Kopřiva působí i proti akné a je vhodná zejména pro čištění mastné pleti. Tampon namočený do kopřivové šťávy zastaví krvácení z nosu.

Kopřivový nálev
- 4 lžičky naťe a listů a 0,5 l vroucí vody. Necháváme luhovat 10 min. a následně zcedíme.

Olejový výluh z kopřiv

- Sklenici naplnit čerstvými kopřivami a zalít rostlinným olejem. Nechat stát na slunečném místě 3-4 týdny. Následně zcedit a uložit do tmavé láhve.

Pampeliška lékařská

27. dubna 2015 v 19:05 | Jitka |  Bylinky
Pampeliška je vytrvalá rostlina, půodem rostoucí na celé severní polokouli. U nás je považována v zahrádkách za plevel. Její jméno je odvozeno z řeckého slova "taraxis", to by se dalo přeložit jako oční onemocnění. Také se jí přezdívá "lví zub", což je odvozeno z francouzského názvu.
Podle lidových pověr je třeba rozfoukat odvketlou pampelišku tak, aby nažky odnesly myšlenky k milované osobě. Pampeliškový čaj vedle postele přivolává duchy.

Pampeliška je považovaná za silné dieretikum (podporuje tvorbu a vylučování moči), proto je vhodné její využití při léčení ledvinových problémů a odvodnění zejména u osob se srdečním onemocněním. Nálev lze úspěšně aplikovat při revmatizmu a zánětlivých onemocněních kloubů. Odtsraňuje z kloubů dlouhodobé usazeniny. Čaj z listů rozvíjí psychiku a obrazotvornost. Ideální čas pro přípravu pampeliškového vína je období kolem sv. Jiří.

Pampeliškový med
- Vyrobíme doma tak, že na 300 květů (jen hlavičky) namočíme přes noc do 2 l vody a přidáme rozkrájený omytý velký citron. Druhý den povaříme a po zchladnutí zcedíme. Do výluhu přidáme ca 1 kg cukru a pomalu vaříme tak dlouho, dokud odvar nezačne karamelizovat. Uchovávat je nutno v uzaviratelné sklenici v lednici. Rozdíl mezi včelím a pampeliškovým medem určitě poznáte, ale pro zpestření a získání lepší imunity je to dobrá změna.


Odvar z pampeliškového kořene
- Do šálku vody přidáme 2-3 lžičky kořene a necháme zvolna povařit cca 15 min. Pijem 2-3 denně

Nálev z listů

- Do 0,5 l vroucí vody přidáme 60g listů. Pijeme 3x denně


O podnikání

26. dubna 2015 v 13:14 | Jitka |  Knihy co stojí za to
Jedna z knih, kterou jsem měla dostat do ruky trochu dřív. Smějící se Týká se oblasti podnikání, resp. jak na to, aby si člověk udělal jasno o svém podnikatelském záměru. Jde o knihu:

Tajemství inovací Steva Jobse - Carmine Gallo
poditul knihy: "Myslete jinak a dosáhnete průlomového úspěchu"

Carmine Gallo je koučem komunikačních dovedností pro řadu světově nejobdivovanějších značek. Píše sloupky do Bloombergu, pro Busineesweek a monster.com.


Z jeho knihy vyplývá 7 zásad jak dosáhnout úspěchu (v podstatě v čemkoli)
  1. Dělejte to,co máte rádi (jděte do toho, i když se všechno kolem vás brání a vám se zdá, že se nedaří). Dělejte všechno srdcem a intuitivně
  2. Udělejte díru do světa (prostě mějte své sny a vize a dívejte se za horizont, neodsouvejte nic do budoucnosti). Je to prostě o nadšení, které má opravdu jen ten, kdo něco chce a proto umí nadchonout další lidi
  3. Nakopněte mozkové závity (vše už víme a všechno už tu bylo, spojujte vše , co by se dalo spojit. (Proč mě napadá asociace s aktuální reklamou KB - kdy podnikající zubař si chce otevřít cukrárnu? ). Prostě přemýšlejte jinak a nebojte se změny.
  4. Prodávejte sny ne výrobky. (Svět mění pouze šílenci, kteří věří, že svět změnit dokáží a protože nechtějí slyšet slovo "to nejde", prostě to dají).
  5. Řekněte tisíckrát ne (kdo to říká stále, nepohne se z místa, stejně jako ten, co to řici neumí (chceme s minimem dosáhnout maxima, obsah vítězí nad designem - přemýšlejte o designu jinak)
  6. Dbejte na to, aby zákazníci měli s výrobky tu nejlepší zkušenost (negativní informace se šíří rychleji než pozitivní reference). Pobavte se se zákazníky, užijte si legraci a získejte tak informaci o tom, jakou by mohli mít vaši zákazníci s vaší značkou).
  7. Zvládněte předat své sdělení (své nápady prostě musíte prodat, staňte se vypravěčem, abyste nadchli sponzory, investory i zákazníky)

Určitě existuje celá řada publlikací a informací na webu, které nás dovedou k cíli, ale někde je třeba začít. Proto jsem pro vás provedla malé shrnutí. Navíc, ne všichni chodí dnes na VŠ a je jim 20, přesto by rádi začali podnikat.

Druidský horoskop 4

25. dubna 2015 v 20:38 | neznámý |  Ostatní
4.6.-13.6.

Habr

Přemýšlivý a pořádkumilovný

2.12.-11.12.
V nížinách a pahorkatinách roste v polostínu strom, jehož šedobílé dřevo je tvrdé, těžké a pevné. I člověk narozený v jeho znamení je seriózní, pořádkumilovný a jako voják vyžaduje přesné plnění povinností. Nedbalost a lajdáctví ho dokážou vyvést z míry. Je typem estéta, který dbá o svůj vzhled,. Tajně sní o slávě a miluje pochvalu. Vzestup či úspěchy druhých v něm vyvolává závist. Ve svém okolí jen těžko snáší lidi nadané a úspěšné. On sám musí vyniknout. Jeho partner musí projevit značnou míru přizpůsobivosti a diplomacie. I v lásce je Habr dost náročný, chce prožít něco neobyčejného, zcela zázračného, ale sám nedokáže vyvinout patřičnou iniciativu. Takže se častěji stává osobou milovanou než milující. Manželství bere jako závazek, který musí celý život vzorně plnit, proto bývá i věrný. Typickým znakem Habru je nedůvěřivost k lidem, což zatěžuje celý jeho osobní život.
14.6.-23.6.
12.12.-21.12.

Fíkovník

Něžný a líný

Originální, pružný a nezávislý je člověk narozený ve znamení Fíkovníku. Šíří kolem sebe nakažlivou vůni bezstarostnosti. Jeho smysl pro humor a vrozená intuice ho činí člověkem oblíbeným a v mezilidských vztazích šikovným. Je hravý a dokáže se těšit z maličkostí všedního dne. Miluje děti a zvířata a oni milují jeho. S osudem si pohrává, ale mívá štěstí, z nepříjemných životních situací ho vyvedou jeho inteligence a prozíravost. Obtížné překážky neřeší, neboť je dost líný. Někdy působí dojmem povrchního člověka, ale opak je pravdou! Vše, co chce, také uskuteční. Miluje rodinný život, jeho vřelost a kamarádství z něho dělají jednoho z nejzábavnějších partnerů i rodičů, se kterými druhé baví svět.
24.6.

Bříza

Bystrá a nedůtklivá

Krásný elegantní strom symbolizuje osobu s dobrým vkusem, jemnou a citlivou. A jako bříza nenáročná na úrodnost a vlhkost půdy, tak i člověk narozený v jejím znamení nevyžaduje mnoho. Největší problémy prožívá Bříza sama se sebou. Žije vnitřními úzkostmi a nejistotami, proto potřebuje vedle sebe druha či přítele moudrého a trpělivého. Pokud takového najde, promění se Bříza v sebejistého člověka, nesmírně pracovitého, svědomitého, přesného a také úspěšného. Jeho inteligence a fantazie mu zaručují úctu celého okolí. Miluje přírodu a rozumí jí. Jeho vnitřní citlivost a intuice mu vydatně pomáhají ve vztazích s dětmi a zvířaty. V lásce se umí rozdat a charakterizuje jej stálost citů. Pokud je vaším partnerem člověk narozený 24. Června, rozhodně prožijete příjemný vztah bez tragických citových ztrát. Vězte, že je mužem či ženou - jak krásně a výstižně říká jedno slovenské úsloví - do voza do koča."
22.12.

Buk

Vytrvalý a přísný


Buk je velmi statný strom s mohutnou korunou, který kvete teprve mezi čtyřicátýma padesátým rokem svého života. Podobné je to i s člověkem narozeným v jeho znamení - začíná pořádně žít až od svých čtyřicátých narozenin, kdy již nashromáždil dostatečné množství životních zkušeností. Je úspěšný v práci a - má-li pevné rodinné zázemí - také v osobním životě. Muži i ženy prožívají ve zralém věku jaro, kvetou a překypují vitalitou, šarmem a elegancí. Ovšem v mládí mívají problémy sami se sebou, a proto ve své blízkosti potřebují člověka, který jim bude oporou a zbaví je nejistoty a úzkosti. Teprve ve středním věku se této závislosti zbaví a naopak se stávají poměrně neústupnými. Jsou dobrými diplomaty, neomylně dokážou vystihnout okamžik, kdy je zapotřebí stáhnout se do pozadí a kdy naopak vytáhnout do boje.

Druidský horoskop 3

24. dubna 2015 v 21:37 | nezámý |  Ostatní
11.3.-20.3

Lípa

Zasněná a trpělivá

13.9.-22.9
Silný krásný strom, tak typický pro českou krajinu. Člověk narozený v jeho znamení je plný šarmu a vzácného kouzla. V jeho nitru se však odehrává věčný boj - je to rozpor mezi drsnou realitou a romantickou iluzí. Touží po pohodlném životě, ale nedokáže se psychicky vyrovnat se strastiplnou cestou ke štěstí. Často zaujme ublížené stanovisko. Přitom je Lípa velmi silná a dokáže se neuvěřitelně dobře přizpůsobit obtížným podmínkám. Vždyť Lípa vždy fungovala jako strom ochraňující rodinné štěstí a vysazovala se vedle chalup mimo jiné i proto, že lipové dřevo nepřitahuje hromy a blesky. Když si tuto svoji vlastnost lidé narození ve znamení Lípy uvědomí, dokážou skály lámat. Ostatní jejich společnost vyhledávají, neboť Lípa umí vytvořit přátelskou atmosféru. Je vzácným přítelem, který ovládá umění naslouchat druhým. V lásce bývá ovšem nešťastná, neboť je dosti žárlivá a panovačná. Jen málokomu se podaří objevit její ušlechtilou povahu a změnit Lípu ve vyrovnanou bytost.
21.3.

Dub

Silný a energický

Statný, odolný strom svou vitalitou určuje sílu člověka narozeného v den jarní rovnodennosti, v den, kdy se uvolňuje obrovská přírodní energie. Životnost, odvaha, síla tělesná i mravní - to jsou znaky člověka zrozeného ve znamení Dubu. Neohroženě vystupuje na obranu lidí slabších. V nouzi pomáhá druhým nejen fyzicky, ale i uvážlivou radou, neboť moudrost věků je zapsána do zvrásněné kůry dubu. Je plný energie, nesnáší politikaření, žabomyší války a pomluvy. Celý svůj život hledí jistotu a stálost, paradoxně se však stává jistotou pro druhé. V lásce je obětí prvního hlubšího vztahu, vždy věří, že je to láska na celý život. Patří mezi lidi přímé, je skvělým partnerem pro ty, kteří hledají sílu, poctivost a chápavost. Nesnáší nemoci a léky. Bývá stejně zdravý, jako je zdravé a pevné dřevo dubu.
23.9.

Oliva

Diskrétní a vyrovnaná

Oliva dříve velmi uctívaný strom, je symbolem moudrosti, blahobytu, slávy a silného zdraví. Lidé narození v tomto znamení jsou symbiózou krásy, pochopení a rozumu. Mají snad ze všech znamení nejvíce vyrovnanou povahu. Jednají uvážlivě a vyznačují se velkou dávkou trpělivosti a laskavosti. Jsou rozenými optimisty a jejich životní heslo zní: "S úsměvem jde všechno líp." Bývají vzdělaní, snad i proto se rádi pohybují ve společnosti moudrých lidí. Sami na sebe neupozorňují, jsou totiž poměrně nesmělí. Občas dokonce cítí nutkavou potřebu stáhnout se do ústraní, meditovat a přemýšlet o sobě i okolním světě. Mají vrozený cit pro spravedlnost a je jim cizí každá forma násilí. Patří k těm lidem, kteří kolem sebe šíří klid, štěstí a radost.
22.3.-31.3.

Líska

Laskavá a netrpělivá

24.9.-3.10.
Líska je nenáročný keř zrovna jako lidé zrození ve dnech brzkého jara a podzimu. Jsou nenápadní, nesnaží se upoutat pozornost okázalými gesty a plamennými projevy, přesto mají na ostatní úžasní vliv. Jejich osobitý půvab jim pomáhá dosažení životního cíle spolehlivěji, než by se mohlo zdát. Jsou přívětiví k druhým, někdy až ke škodě svých nejbližších přátel a rodiny. Rádi působí na veřejnosti, milují společnost a společnost miluje je. V jednání s druhým jsou vždy úspěšní. Jejich intuice, vyrovnanost a inteligence jim velí, kdy táhnout do boje a kdy raději ustoupit. Pokud jim něco nevychází tak, jak by si představovali, takticky počkají na vhodnější okamžik. Dosáhnou-li vysokého postavení, nikdy ho nezneužívají ve svůj prospěch. Jsou velkorysí a srdeční. Ovšem v lásce s nimi vyjít bývá tvrdý oříšek. Partneři se špatně vyrovnávají s jejich nepředvídatelnou povahou. Lísky jen pomalu stárnou a dobře překonávají hluboké rány osudu. Ze životních zápas vycházejí s omlazeným názorem na svět. Nebývá výjimkou, že se žení či vdávají i v pozdním věku a někteří z nich se stávají otci nebo matkami tehdy, kdy ostatní myslí už jen na vnoučata.
1.4.-10.4.

Jeřáb

Přívětivý a zatvrzelý

4.10.-13.10
Odolný strom, který najdete v rovinách, v podhůří, kolem cest, uprostřed měst i v drsnějších oblastech. Tiše a samozřejmě plodí v podmínkách, kde jiné stromy hynou. Také lidé zrození v tomto znamení se dokážou účinně postavit proti obtížím osudu. Ačkoliv se to nezdá, jemnost zakletá v Jeřábu je silná a vytrvalá. Bývají to lidé vkusní, mají filosofickou povahu. Přemýšlejí o zákonitostech tohoto světa a s chápavým úsměvem přecházejí poklesky své i druhých. Moc dobře vědí, že každá mince má svůj rub. Jsou manuálně zruční a projevují umělecké nadání. Jsou mezi nimi malíři, architekti, módní návrháři, filozofové i lékaři. Milují vášnivě, jejich city jsou plné, i když nepříliš stálé. Mají touhu hledat, těší je noví lidé a nové poznatky. Někdy mění sympatie. Jsou skromní a obětaví. Pro druhé dokážou udělat maximum, na odměnu nečekají. Motivací je uznání a pochvala, i když se při ní rdí stejně jako plody jeřábu.
11.4.-20.4.

Javor

Pevný a uzavřený

14.10.-23.10.
Samo jméno tohoto stromu a jeho pevné šedavě bílé dřevo vyvolávají představu hudby a poezie. I lidé narození v jeho znamení jsou citliví. Svou nesmělost a zdrženlivost skrývají za siláckými slovy a velkými gesty. Protože jsou citově zranitelní, stylizují se do role cyniků, kteří rádi zlehčují cokoliv vážného či patetického. Ale za tvrdou maskou najdete chápavou poetickou duši. V lásce jsou to lidé složití. Chtějí protějšku imponovat, takže mu vnucují své rozmary. Člověk narozený ve znamení Javoru je originální, v davu ho zaručeně nepřehlédnete. Je inteligentní a ambiciózní, vzdělaný, obdařený vynikající pamětí. Když si oblíbí nějaký obor nebo projeví o něco hlubší zájem, lehce si osvojí spoustu informací. Jakmile pochopíte složitou a rozporuplnou povahu Javoru, poznáte člověka, na kterého se hned tak nezapomíná.
21.4.-30.4.

Ořešák

Vytrvalý a žárlivý

24.10.-11.11.
Statný strom, který v krajině rozhodně nepřehlédnete. Podobný je i člověk zrozený v tomto znamení. Je zvláštní a upoutá vaši pozornost. Má osobitý půvab a šarm, je sebevědomý a zvyklý spoléhat sám na sebe. K ostatním je nedůvěřivý. S lidmi jedná zdvořile, ovšem své záměry a cíle dokáže uskutečňovat i tvrdým způsobem. Pravý "ořechový" člověk je plný rozporů - na jedné straně se jeví jako tvrdý a egoistický partner, na straně druhé zahlédnete v jeho čích strach. Moc dobře ví, jaké je to být sám a osamoceně bojovat o vlastní existenci. Navíc mu chybí pružnost, což mu na popularitě zrovna nepřidá. Přesto bývá obdivován a těší se značné autoritě.Nikdy neodpočívá, je to neuvěřitelný pracant. Stinnou stránkou věci je, že nenechává odpočinout ani druhé. Respekt u něj budí osoby ve vyšší funkci a také obdivuje všechny, kteří mají pevnější vůli a jsou inteligentnější než on sám.
15.5.-24.5.

Kaštan

Spolehlivý a tvrdohlavý

12.11.-21.11.
Mohutný košatý strom poskytující blahodárný stín i v největších parnech. Pod jeho korunou najde ochranu každý, kdo ji skutečně hledá. Člověk narozený ve znamení Kaštanu má smysl pro spravedlnost, hájí práva svá i bližních. Zastane se slabších a nemocných. Těší ho rodinný život, je oddaným partnerem. V kritické situaci dokáže pohotově reagovat, zachová klid a pevné nervy. Kaštan bývá zvědavý a společenský. Zajímají ho lidé i jejich problémy a setkáváním s nimi se stává moudrým. Nepříjemnou stránkou jeho společenských aktivit je skon ke klevetám a jízlivosti. Osud Kaštanu závisí na okolnostech - má-li štěstí a milujícího partnera, dostane se vysoko. Nikdy se nevzdává a proti překážkám bojuje vytrvale. Většinou vítězí.
25.5.-3.6.

Jasan

Přátelský a věrný

22.11.-1.12.

Ztepilý strom, který kvete už během dubna ještě před olistěním. Je patronem lidí milovaných všemi. Podobně jako jasan miluje slunné prostředí, tak i osoby narozené v jeho znamení září a proteplují mezilidské vztahy dobrou náladou a milým úsměvem. Když se jim daří, jsou oslňující. Jejich jas, energie a impulsivnost ovlivňují blízké okolí. Pokud jim něco nevyjde, odklidí se do stínu a trpělivě vyčkají na novou příležitost. Jsou ctižádostiví a velmi schopní. Nikdy je nepodceňujte, dobře vědí, co chtějí, a vytčeného cíle zpravidla dosahují velmi snadno. Ostatním lidem není ve stínu Jasanu špatně, a to ani v nejtěžších situacích. Jasan vždy dokáže vykouzlit teplo domova a lidské blízkosti. Jeho povaha je nevšední, třebaže někdy sobecky sleduje své cíle a prospěch. Ale lidé mu to rádi odpustí - je přece tak milý a příjemný! A ještě jedna krásná vlastnost Jasany ctí - v lásce jsou vždy věrní. Pokud si vás Jasan vybere jako životního partnera, nevymění vás za všechny pomíjivé krásy světa.

Druidský horoskop 2

23. dubna 2015 v 20:35 | neznámý |  Ostatní
4.2.-8.2.

Topol

Náročný a rozporuplný

1.5.-14.5.
5.8.-13.8.
Mohutný strom s rozložitou korunou a silnými větvemi. Zdobí krajinu, lahodí oku a nestárne. Osoba narozená v jeho znamení bývá fyzicky krásná. Zvláště ženy vynikají takovým půvabem, že vzbuzují zasloužený obdiv mužů a nelíčenou závist něžného pohlaví. Je pozoruhodné, že Topol není domýšlivý. Naopak cítí potřebu počínat si obětavě a pro své okolí nezištně koná záslužné skutky. Ve svých citech bývá ovšem nevybíravý, a proto často zůstává zcela osamělý a nepochopený. K tomu je ještě velmi popudlivý a náladový, což mu vztahy k bližním nijak neusnadňuje. Má srdce schopné velkých citů, ale málokdy dosahuje v lásce uspokojení. Se svým partnerem těžko hledá kompromisní řešení. Utápí se v maličkostech. Když ale jde do tuhého, dokáže být skvělou oporou. Má umělecké, nejčastěji výtvarné nadání. Bývá i dobrým organizátorem. Dejte mu velký úkol, naprostou důvěru a pocit nepostradatelnosti - zapomene na všechny starosti života a vykoná velké věci.
9.2.-18.2.

Cedr

Nápaditý a toužící po dobrodružství

14.8.-23.8.
Urostlý, pevný, vzácně krásný strom. Člověk narozený v jeho znamení se těší většinou dobrému zdraví, sebejistotě a rozhodnosti. Je zajímavý, imponuje svému okolí neotřelými nápady a tvůrčími schopnostmi. Má rád hudbu a rozumí jí. Je pracovitý a v zaměstnání má instinkt vedoucího pracovníka. Ke svým povinnostem přistupuje uvážlivě, i když někdy propadne panice a chová se zbrkle. Cedr celý život touží po dobrodružství, a to především v milostných vztazích, ačkoliv je v podstatě nesmělý, jemný a citlivý. Bohužel také velmi vybíravý - tudíž kdo ví, zda nebude muset celý život čekat na jedinou velkou lásku. Má vrozený odpor k přetvářce a okázalosti, je upřímný až otevřený, což mu často způsobuje velké nepříjemnosti. Lidé ho ale rádi vyhledávají, neboť je milý a plný optimismu. A to je v dnešní uspěchané době dar k nezaplacení.
19.2.-29.2.

Borovice

Houževnatá a v lásce zranitelná

24.8.-2.9.
Voňavý, vzácně dekorativní strom symbolizuje lidi, kteří umějí zdůraznit své přednosti. Borovice má ráda útulný domov, cenné předměty a pevné rodinné zázemí. Moc dobře ví, co chce, a proto se snaží od života získat co nejvíce. Ač se to nezdá, je tvrdá, houževnatá a odhodlaná. Pokora je jí cizí. Naprosto nesnáší toho, kdo se jí protiví, a nemá ráda, když věci nevycházejí tak, jak ona chce. Díky své odvaze a schopnosti riskovat jde v životě stále kupředu. V zaměstnání se dokáže prosadit, neboť vyniká pracovitostí., organizačními schopnostmi a logickým myšlením. Přísná a přesná analýza je její největší předností. Nerada si komplikuje život, a tak neštěstí druhých ji sice dojímá, ovšem nic víc. Jen v lásce projevuje slabost - podléhá natolik emocím, že se zákonitě dostavuje zklamání, které hluboce prožívá. Ale i z milostných průšvihů umí vyjít se ctí, což je charakteristickým znakem všech, kteří se narodili v tomto znamení. Borovice je symbolem obzvláště příznivým pro ženy.
1.3.-10.3.

Vrba

Sebevědomá a rozmarná

3.9.-12.9.
Ohebný a pružný strom se širokou korunou symbolizuje citlivou osobu, která se často cítí nedoceněná a nepochopená. Ve Vrbě se spojují dvě povahy - první je snivá , zádumčivá, druhá plná neklidu. Vrba má poctivý charakter, ale žít s není vůbec jednoduché. Jen málokomu se podaří přizpůsobit jejím náročným požadavkům. Bývá rozmarná a někdy si vynucuje pozornost plačtivými až hysterickými projevy. Prožívá mnoho trpkosti, ale jelikož je zároveň velkým bojovníkem , často najde klid a lásku ve vyrovnaném manželství. Člověk s duší Vrby si potrpí na lichotky. Někdy je jak malé dítě, které vyžaduje až nekritický obdiv. Ovšem toho, kdo jej zahrne přízní, považuje za slabocha a brzy jím opovrhuje. Vrba umí naslouchat druhým, je vynikající psycholožka a rozumí bolavým lidským duším. Snad proto dokáže mistrně manipulovat svým okolím. Možná kvůli této vlastnosti často neprožívá skutečné přátelství.

Medtace pro uklidnění mysli

23. dubna 2015 v 19:51 | Jitka |  Ostatní
Když se cítím hodně unavena a moje mysl nemá čas se ani na chvilku zastavit, je třeba si odpočitnout. Jedna z metod uvolnění, kterou používám je meditace, které říkám prostě "vymývání myšlenek".
Najdu si chvilku čas a místo, kde mi je dobře. Nezáleží na tom zda ležím nebo sedím. Prostě si najdu polohu, která mi vyhovuje. Zavřu oči a zhluboka dýchám. Mám ráda moře a proto si vizualizuju pláž. Je jedno, jestli jsem tam už byla nebo je to jen představa. Vnímám zářivé slunce, jasnou barvu moře a vidím bílé vlnky, jak se rozbíhají zas a znova ke břehu a pak co nejdál po písečné pláži, jakoby se chtěly podívat do jiného světa, aby se pak znovu vrátily zpět domů, do moře. Slyším křik racků a cítím tu nezaměnitelnou vůni moře, kde sůl, ryby i borovice tak nádherně voní. Chvilku si ve svých představách hraju s těmito obrazy dokud pro mne nejsou absolutně dokonalé. Jakmile se mi podaří tento obraz udržet, rozejdu se po pláži podél moře a nechávám si omývat bosé nohy chladivou vodou. S každou vlnkou, která mi zlehka omývá bosé nohy, mizí stopy za mnou i všechny mé starosti a negace. Vnímám jak pomalu s mizícími stopami mizí i všechno to, co mne trápilo.
Na tuto meditaci vám stačí opravdu jen pár minut. Mám s ní velmi dobré zkušenosti a potvrdilo mi to i pár lidiček, kterým jsem ji poradila.
Snazší to mají ti, kdo mají dobrou představivost, ale i ostatní si mohou najít třeba na webu obrázek a prostě si ho zapamatují a když bude třeba, tak si ho představí.

p.s. Ano, taky mám k dispozici "tlustou" a velmi moudrou knihu o meditacích (tuším, že má asi 600 stran, ale nikdy jsem ji nedočetla celou). Z ní vyplývá co, jak, kdy a proč dělat. Nepodceňuji ani neznevažuji meditační metody, ale mně se prostě jednoduchost osvědčila, zejména tehdy, když potřebuji vypnout aspoň na chvíli a hned.


Druidský horoskop 1

22. dubna 2015 v 23:00 | nezámý |  Ostatní
Druidský horoskop

Co učili druidové - jaký strom, taková povaha


Keltští druidové se snažili vyčíst osud nikoliv z hvězd, ale spojili narození člověka s určitým druhem stromu. Keltské věštby střídají celkem sedmnáct různých stromů za půl roku, a to po desetidenních obdobích. Proto se během roku opakuje vliv stromů vždy dvakrát, u topolu dokonce třikrát. Pro osoby narození v takové dny, jako jsou jarní a podzimní rovnodennost a oba slunovraty, platily samostatné zvláště příznivé předpovědi, odvozené z vlastností dalších čtyř stromů - životného dubu, krásné břízy, půvabné olivy a neústupného buku.

23.12.-1.1.

Jabloň

Citlivá a impulsivní

25.6.-4.7.
Voňavý ovocný strom představuje lidi naplněné zvláštním kouzlem. Přitahují pozornost osobitým půvabem a velkorysostí. Jsou vždy ochotní k dobrodružství a flirtům. Jabloň miluje změnu, proto je jen málokdy věrný v manželství. Najde-li ovšem vnímavého a inteligentního partnera, usadí se a prožívá šťastné manželství. Není lakomá a lidem velmi důvěřuje. Obě tyto vlastnosti vedou k tomu, že jejího přátelství lidé často zneužívají. Patří k lidem, kteří přečtou vše, co jim padne do ruky, má vědecké nadání, oslňuje hlubokými znalostmi, ale je natolik moudrá, že se nikdy nepředvádí. Je velkorysá a lehce sentimentální. Má talent prožít pestrý a zajímavý život.
2.1.-11.1.

Jedle

Vznešená a pečlivá

5.7.-14.7.7
Strom drsné krásy symbolizuje člověka obdařeného chladným půvabem. Je vždy elegantní a originální. Pohroužen do sebe jen obtížně získává přátele. S nedůvěřivostí si prohlíží okolní svět, který ho v jeho činech jen pramálo ovlivňuje. Často trpí pocitem osamělosti. Ve společnosti vyniká důstojností a zdrženlivostí, nerad vyslovuje své mínění a úsudky o druhých. Ochotně jim však pomáhá při řešení jejich problémů. Jeho houževnatost a vytrvalost až umíněnost mu pomáhají řešit neřešitelné. Každou práci vykonává velmi pečlivě a zodpovědně. Mohlo by se zdát, že Jedle je nudná, ale není to pravda - je pouze velmi složitá. Společný život s ní je vždy zajímavý, neboť bývá velmi vzdělaná a zkušená. V lásce ovšem není zrovna šťastná, na svého partnera totiž klade příliš velké nároky a často ho svou nedůvěřivostí odradí. Když se ale zamiluje doopravdy, je její láska bezbřehá. Věnuje ji ale často těm, kteří si ji vůbec nezaslouží. Navzdory své křehkosti žije dlouho, nesklátí ji ani vleklá choroba.
12.1.-24.1.

Jilm

Ctižádostivý a oddaný

15.7.-25.7.
Statný strom se štíhlým kmenem symbolizuje fyzicky přitažlivé lidi. Vyznačují se duševním klidem a pohodou. Dokážou se dobře ovládat, své emoce a soukromé problémy zpravidla skrývají před zvědavým okolím. Jsou ctižádostiví a pracovití. Daří se jim i ve vedoucím postavení, ale obvykle bývají velmi náročnými šéfy, neboť u svých podřízených nestrpí žádné vady a chyby. Snad i pro svůj výběr spolupracovníků jsou často úspěšní. Jsou rozhodní a šikovní. Smysl pro humor jim pomáhá překonávat odpor okolí k jejich despotické povaze. Milostný život s Jilmem není jednoduchý, musíte být vybaveni notnou dávkou tolerance a vytrvalosti. Ale pokud se s Jilmem naučíte vycházet, nejdete v něm partnera s křehce ušlechtilou a rozvážnou povahou.
25.1.-3.2.

Cypřiš

Šťastný a milující

26.7.-4.8.
Silný krásný strom, který se podobá zdravému a šťastnému člověku. Má vzácnou povahu, dokáže se těšit ze života a z jeho drobných každodenních radostí. Je to bytost snad za všech okolností spokojená a klidná. Ve společnosti je pro svou slunečnou povahu velmi oblíbená, srší optimismem a humorem. Má ráda přírodu, k jejím velkým koníčkům patří cestování. Cypřiš je člověk vysloveně rodinný, cítí se dobře v harmonickém kruhu svých blízkých. Nesnáší konflikty, takže jim šikovně předchází. "Rodinná diplomacie" je jeho obor. Má svůj vysněný ideál - dožít se vysokého věku milován a milující. Patří mezi ty vzácné jedince, kteří jsou obdarováni snad nejkrásnějším povahových rysem - jsou obětaví a věrní v přátelství. Važte si Cypřišů!

Teorie o myšlení

22. dubna 2015 v 18:45 | Jitka |  O životě
Myšlení zahrnuje širokou škálu duševních činností každého jedince. Každý den řešíme malá rozhodnutí typu, co si dám k snídani nebo co na sebe, přes zásadní rozhodnutí, rozvedu se nebo změním kontinent. Jednou z variant způsobů myšlení je tvůrčí myšlení, jehož výsledkem může být celkem slušné umělecké dílo nebo dokonce objev. Toto tvůrčí myšlení je nejspíš jediný rozdíl v myšlení mezi námi lidmy a zvířaty.


Je opravdu mylné se domnívat, že schopnost myšlení mají jen lidské bytosti. Je vědecky dávno prokázáno, že některé(?) druhy živočichů jsou na tom s myšlením (podle mne mnohem a mnohem) lépe než jsme my, páni tvorstva, schopni přiznat. U zvířat se jedná sice o základní úroveň myšlení, kdy cílem zvířete je získat potravu, rozmnožit se nebo uniknout do bezpečí. Zatímco my přemýšlíme o tom, co z čeho budeme mít za užitek nebo výhodu a pak hloupě čekáme, až nám média prozradí, že máme vzít nohy na ramena a utíkat před požárem, vlnou...... Zvířata mají svůj insktikt, který přesně zapadá do jejich způsobu myšlení a oni absolutně nepochybují a díky instiktu se prostě okamžitě rozhodnou a jednají. Jejich mysl a instikt je v souladu.


S myšlením je to složité už jen proto, že studovat myšlení prostřednictvím myšlením je vlastně střet zájmů J. Člověk může přemýšlet o myšlení, ale nemůže nic jiného, než zkoumat svoje myšlenky svým vlastním myšlením. (Už jste se ztratili?) Je to prosté. Každý z nás přemýšlí jinak (o tom, co všechno má vliv na náš způsob myšlení se dozvíte z dalších článků). Definice, co vlastně je myšlení bude nejspíš v každém slovníku trochu jiná. Někdo myšlení označuje jako uvažování, způsob meditace, nebo za uvědomování si. Ale být si vědom a uvědomovat si, věřte, je taky rozdíl. Proto ani tady nemusí žádná shoda nastat. Máme v sobě dávno uloženy odpovědi na všechny otázky, jen si to prostě neuvědomujeme. Podle východních alternativ by někdo mohl říci, že se jedná o přístup do Akašické knihovny. Podle západních metod se může úplně klidně jednat o přenos dat v rámci rodu třeba i prostřednictvím DNA. Takže si jsme vědomi toho, že víme, ale neuvědomujeme si. I díky těmto paradoxům se už pár měsíců pokouším uvědomovat si co vím, tj. svůj pohled na život, potřeby svého těla a co všechno mě ovlivňuje v tom, jak se mi právě daří nebo nedaří a jak vnímám okolí. Řeknu vám, někdy to je celkem slušná horská dráha.

Teď ještě zpět k tvůrčímu myšlení. Víte proč byli někteří vědci tak významní? Nebylo to jen o způsobu jejich myšlení, ale o tom, jak oni tyto své myšlenky dokázali spojovat. Je jedno jestli se to týká Einsteina nebo A.C Doyla nebo Michelangela, ve své podstatě jejich tvůrčí myšlení bylo tak"šílené", až bylo jedinečné a zůstane zřejmě ještě dlouho nezapomenutelné. Tito (často ve své době zavržení) géniové prostě neviděli, že něco nejde nebo právě teď není v módě, jen si spojovali své vize, sny a myšlenky a byly z toho skvosty naší historie. Vedlo je jejich přesvědčení a hlavně neváhali. To znamená, že se uměli rozhodnout pro to, co bylo podle nich správné.

Rozhodování bývá někdy těžké, ale to už je téma na některý z dalších článků.
Co s překyseleným organismem

21. dubna 2015 v 14:29 | Jitka |  Bylinky
Nesprávná strava pak vede k chronickému nedostatku vitamínů, minerálů, enzymů i stopových prvků. Tělo se dostává do trvalého stavu překyselení, a to je příčinou vzniku nejrůznějších chorob jako je artróza, infarkt, migréna, cukrovka, revma nebo alergie....

I pálení žáhy je volání těla o pomoc. Znamená, že v těle může být vyšší koncentrace kyselých látek než je žádoucí.

Překyselený člověk si připadá přetažený, je stále unavený, bez energie, zotavuje se velmi pomalu a nedostatečně, neustále ho provází silné napětí ve svalech, bolesti hlavy a zad. Pokožka inklinuje k ekzémům, nos a oči bývají podrážděné a stále silněji ho sužují bolesti, které nemůže přesně určit. Často trpí zácpami nebo průjmy, plísňovými onemocněními, má deprese a psychické poruchy (podrážděnost, agresivita, stavy beznaděje). Objevuje se zapomnětlivost, roztržitost, nedostatek radosti ze života. Trápí ho "těžké" nebo studené končetiny, bolesti ve svalech, je citlivý na chlad a má zvýšenou náchylnost k infekčním onemocněním

Příčiny překyselení organismu
* Špatný pitný režim a špatná výživa
* Nedostatečné rozmělnění potravy
* Zlost, strach, úzkost, zloba, stres
* Znečištěné životní prostředí
* Chemické látky (přebytek léků)
* Nedostatek pohybu, spánku
* Nedostatečné dýchání

Jak se kyselosti zbavit?
* Jezte denně dostatek ovoce a zeleniny
* V průběhu dne vypijte alespoň 2 litry vody
* Omezte pití alkoholu a kouření cigaret
* Zhluboka dýchejte i vydechujte
* Důkladně žvýkejte každé sousto
* Omezte konzumaci kyselinotvorných potravin
* Dostatečně spěte a relaxujte


Vhodné zásadotvorné potraviny
1. ředkev, ředkvička, brokolice, okurky, špenát, zázvor, česnek, cibule, citrón, rajčata, jablečný ocet, mladý ječmen
2. čistý lecitin, houby, květák, meloun, mango
3. sušené fíky, rajčata, mrkev, hrušky
4. celer, řepa, zeleninová nať
5. hlávkový salát, kapusta, černá melasa, nepasterizované olivy, jablečný ocet, med
6. fazole, hrozinky, pomeranče, plzeňské pivo
7. banány, jablka, maliny, meruňky, zelený a bylinný čaj, nepražené a nesolené ořechy, syrové brambory


Knihy zaměřené na vztahy

20. dubna 2015 v 19:27 | Jitka |  Knihy co stojí za to
Partnerské vztahy:
úsměvně laděné knihy, které s nadsázkou vysvětlují rozdílné vidění světa mužů a žen
 
"Štěstí.cz aneb jak je těžké najít chlapa"
- román o tom, jak je dnes těžké se seznámit a najít vhodného partnera
autor: Valerie Freiová
nakladatelství: Machart (2011)
vyšla jako tištěná i eKniha
 
"Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše"
- praktická, humorná "příručka", ze které pochopíte mnohé v oblasti vztahů mezi ženami a muži
autor: John Gray
nakladatelství: Práh (1994)
dlaší knihy od tohoto autora: "Mars a Venuše ve stresu"; "Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše a děti jsou z nebe"
 
"Proč muži lžou a ženy pláčou"
- někdy až šokující pravda o záhadách, konfliktech a nedorozuměních ve vztazích mezi ženami a muži
autor: Allan a Barbara Peasovi
nakladatelství: Euromedia Group, k.s.
 
publikace o tom, jak vycházet s lidmi kolem nás, najít pocit jistoty a sebedůvěry a jak žít v přítomném okamžiku

"Buď šťastný"

- kniha o významu pozitivního myšlení a naší sebedůvěře

autor: Andrew Matthews

vydavatelství: Mediumdalší kniiha od tohoto autora: "Jak vycházet s lidmi k vlastnímu prospěchu"

O mně - Jitka

20. dubna 2015 v 17:00 | Jitka |  Ostatní
Jmenuji se Jitka Jelínková. Už více než 13 let mne zajímá všechno neznámé a zdánlivě logicky neuchopitelné, prostě všechno mezi nebem a zemí. Začínala jsem sama, v době, kdy u nás ještě nebylo ani dostatek literatury a ani dostatečné povědomí o těch, kteří se esoterikou v jakémkoli smyslu zabývají. Se zvědavostí malého dítěte jsem zkoumala a zkoušela všechno, co jsem kde zjistila, zejména východní alternativy. Chtěla jsem vědět víc. V oblasti celé řady druhů Reiki a Shambally mne později vedla Evička Melzerová (Velká Chyška), hodně mě toho naučila. Patří jí můj velký dík. Díky ní jsem se naučila rozpoznávat a vnímat jednotlivé energie, nebo chcete-li vibrace podle kvallity a síly.

Mým dalším učitelem na cestě za poznáním je Oldřich Peterek (Plzeň), i jemu moc děkuji. Jeho semináře a přednášky o intuici, LVP, Thétě a zejména Přirozeném fungování těla, mne posunuly mnohem dál. Poznání o tom, jak funguje logika v těle, mne kromě Oldy naučila i anotomie, kterou jsem se učila v době, kdy jsem dělala kurz masáží. Proto teď vím, že je propojení těla a mysli důležité a funkční musí být celek, který pracuje v jednotě tak, aby byla zachována rovnováha.

Je pravda, že potkáváme ty, s nimiž máme něco společného. Proto jsem celou dobu potkávala řadu dalších úžasných lidiček, ale Eva a Olda mi pomáhali v mých těžkých dobách nejvíc a také mne vedli, i když každý po svém, na mé cestě za poznáním dál. V posledních letech jsem měla život vzhůru nohama (a právě ve všech směrek, takže zkušeností mám víc než dost), teď se cítím skvěle a začínám skládat svůj život tak, jak to má být, abycho ho konečně žila podle svého. Jde to, jen musíme chtít a uvědomt si všdechny souvislosti, které nám v tom brání.

V hlavě si teď promítám čím vším jsem prošla a co už vím z východních i západních alternativ. Proto si teď chvilku budu psát články na tomto blogu a uvidím, co z toho bude. Já vím, že to funguje. Kdo mě zná, ví, že se hned tak nevzdám svého snu a tím je, pomáhat lidem. A i když jsem snílek, přesto vím, že si na některé věci musím počkat, nevzdám to, protože život i lidi stojí za to. A možná právě vy najdete svou inspiraci v článcích na tomto blogu Mrkající

Krásné jaro, život podle svého a plno radosti vám přeje Jitka


p.s. odkaz přes zprávu autorovi funguje, takže když budete mít dotaz nebo nějaký podnět, ozvěte se. Jakmile budu mít chvilku, odpovím (pokud tam nezapomenete uvést svou mailovou adresu)

Žít svůj život 2

19. dubna 2015 v 13:49 | Jitka |  O životě
Všechno, co nás v životě ovlivňuje jsou informace, které získáváme ve všech možných podobách. Tyto informace se často spojují s tím, co nemůžeme nazvat jinak než pocity. Ty pak mají vliv na způsob našeho vnímání světa a zpsůob myšlení.

Vzpomeňte si na to, jaké to je, když je vám krásně, usmíváte se sami pro sebe a je jedno jestli prší, mrzne nebo vám právě ujel vlak. Pokud mi ani "životní naschvály" nezkazí náladu a nesníží mé sebevědomí, potom je to přesně to, co vede ke spokojeému životu. Svých stanovených cílů dosahuji s lehkostí "motýlka" a netrápí mne žádné zbytečné starosti. Někdo tomu říká pozitvní myšlení. Pocity uvnitř nás ovlivňují naše nálady a náš pohled na život a celý svět.

Pokud nás ovlivňují negativní pocity (bez ohledu na to, zda vznikají v těle nebo jsou evokovány našimi myšlenkami), potom se necítíme spokojení a vně sebe vyzařujeme to, co uvnitř sebe cítíme. Není proto divu, že jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Naše sebevědomí pomalu klesá dolu a nám se daří méně a méně. Jsme nevyrovnaní, nesoustředíme se a vše nám jde hůř, pokud vůbec.

Pocity, které v nás některé informace vzbuzují pramení ze zkušeností. Tyto zkušenosti jsme mohli mít sami, nebo nám je předal někdo, komu věříme, bez ohledu na to, zda to byl někdo z rodiny, učitel, média nebo jsme se ztotožnili s kýmsi na ulici. I toto přijetí pravdy druhých může vést k tomu, že si stavíme do cesty překážkovou dráhu a stanovujeme si mantinely. Vždyť jen tak, že se nám v hlavě honí negativní myšlenky, padá naše sebevědomí dolů. Nevěříme sami sobě ani svým schopnostem a nevíme co chceme.

Pokud mysl a tělo spollupracují jak mají, psychika je vyrovnaná a nenecháme se ovlivňovat negativními pocity, potom můžeme dosáhnout svých cílů, bez ohledu na to, jak moc vysoké jsou. Vím-li co chci mít nebo kým chci být a mám-li dostatečné sebevědomí, potom mne neovlivňují žádné strachy, obavy ani viny a já mohu mít, to co chci.

Náš život je hlavně o pocitech. Proto je třeba zbavit se těch negativních a užívat si ty pozitivní.


O zdraví a nemoci

18. dubna 2015 v 19:27 | Zdravá celá rodina - Jitka |  O životě
Svého zdraví si spíš nevážíme a své tělo nechválíme za to, jak bezvadně funguje. A moc by si to zasloužilo. Vnímáme ho teprve tehdy, až když volá o pomoc formou bolesti nebo omezením své funkčnosti. Tato varování podceňujeme a pak se divíme, že se nemoce vracejí (nebo hůř, neodcházejí). Dokonce jsme schopni se s problémem smířit - vždyť "to je rodové", tak to je v mém věku normální….
A tak sáhneme nejprve po "zázračné růžové pilulce" a s přibývajícím věkem postupně pořízujeme další růžové, modré, zelené... pilulky. Naše záznamníky se plní termíny návštěv různých lékařských specialistů.

Jsme natolik zahledění do svých každodenních problémů, že si ani neuvědomujeme, jakou budoucnost svým jednáním připravujeme sobě i našim dětem. Průměrný věk se prodlužuje, lidé se však příliš lehce smiřují s bolestí, krabicemi plnými léků nebo invalidním vozíkem. Navíc spojením dvou rodů přecházejí z generace na generaci znásobené chronické a dědičné nemoci a problémy. Zaslouží si to naše děti a vnoučata?

Toto vše není nutné, pokud problém chcete řešit. Je třeba si uvědomit, že všechno, co nás ovlivňuje souvisí s našimi zkušenostmi, ztotožněním se s rodovými tradicemi a pocity, které nás ovlivňují nejvíce a mají vliv na naše myšlení.


Žít svůj život 1

18. dubna 2015 v 19:20 | Jitka |  O životě
Svůj život často vnímáme jako divadelní hru. Někdy jako komedii, jindy jako drama. A tak se nám střídají období spokojenosti a někdy i totální rezignace. Všechno je jen o tom, jestli se necháme vláčet svým životem sem a tam, a nebo ho chceme prožít aspoň trochu podle svých představ. Mým mottem je: Kdo chce, hledá cestu, kdo nechce hledá výmluvy. (Nebojte se, všichni občas hledáme vymluvy, ale přesto se nemáme zač stydět).

Co vy na to? Hledáte už svou životní cestu nebo ještě výmluvy? Těžká otázka, zejména tehdy, promítá-li se drama všemi oblastmi našeho života. I já si ledasčím prošla a proto už dnes mohu říci, že vím, že změnit jde prakticky všechno. Nikdo z nás se nemusí cítit unavený, bez energie, nerozhodný a být sám a být z toho až nemocný. To, co nás nejvíce trápí a bolí souvisí jen s několika málo oblastmi našeho života. Je to práce, rodina, vztahy a zdraví.

Pokud chcete změnit svůj život k lepšímu, pak je třeba pochopit, že to co se nám nelíbí a vadí nám, můžeme změnit a vyřešit. Usmívající se

Jsme-li vyrovnaní, nemáme psychické problémy, naše tělo funguje bez problémů a my víme co chcem, potom to je velmi snadné.