Kopřiva dvoudomá

28. dubna 2015 v 20:00 | Jitka |  Bylinky
Kopřiva je vytrvalá rostlina, původem z Evropy a domovem i v Asii. Roste v každé půdě, ale přednost dává písčitým půdám. Rychle se rozrůstá a je proto tak trochu strašákem pro všechny zahrádkáře.


Kdysi se z ní dělali nítě na šití a ještě naši dědové a pradědové pamatují období, kdy nebylo možné sehnat jinou látku na šaty než z kopřiv. Pravda je, že plátno z nich bylo silně odolné, ale také "kousavé".
Už staří římané používali žahavku pro rozproudění svého krevního oběhu a v případě nastuzení svařili kopřivy v oleji a potírali tímto nálevem celé své tělo, aby nastuzení zmizelo. Už v 17. Století se z kopřiv běžně dělala hustá polévka. Ve Skotsku se dokonce pilo kopřivové pivo.


Podle lidových pověr svazek kopřiv v ruce zahání strašidla a duchy. A pověra zejména pro pány, šťáva z kopřiv vetřená do vlasů brání plešatění. Proto se zřejmě do dnes využívá hojně kopřiv nejen jako přísady do šamponů, ale i regeneračních přípravků zejména pro vlasovou kosmetiku.

Totemovým zvířetem kopřivy je had. Je to jeden z nejsilnějších spojenců, které používali kouzelníci a čarodějové. Toto spojení představovalo celistvost, zesilovalo jeho energii a podporovala tvořivost a dokonce vedla k nesmrtelnosti. Kopřiový čaj se pil při výkonu spirituální a emocionální očisty a přdával se do kadidel. Kopřivové pivo a víno bylo nápojem posvátných rituálů doprovázejících zrození, iniciaci i smrt.

Kopřiva je bohatá na vitamíny a minerály. Čaj nejen pročišťuje krev, klidní a upravuje menstruaci, ale úspěšně funguje i při léčení dny a revmatizmu. Je vhodná při léčení různých ekzémů. Její využití lze aplikovat formou kloktadla při aftech a bolení v krku. Kopřiva působí i proti akné a je vhodná zejména pro čištění mastné pleti. Tampon namočený do kopřivové šťávy zastaví krvácení z nosu.

Kopřivový nálev
- 4 lžičky naťe a listů a 0,5 l vroucí vody. Necháváme luhovat 10 min. a následně zcedíme.

Olejový výluh z kopřiv

- Sklenici naplnit čerstvými kopřivami a zalít rostlinným olejem. Nechat stát na slunečném místě 3-4 týdny. Následně zcedit a uložit do tmavé láhve.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama