Květen 2015

Mateřídouška

31. května 2015 v 19:45 | Jitka |  Bylinky
Mateřídouška pochází nejspíš z jižní Evropy, ale u nás ve střední Evropě je doma dlouho. Roste na kamenných svazích, listy jsou úzké až okrouhlé, záleží tak trochu jako u máty na prostředí, ve kterém roste. Nejčastěji kvete růžovými nebo až červenofialovými květy. Vysévá se na jaře a je vhodná jako nízký porost půdy (třeba skalky nebo místa, kde se moc letničkám nedaří). Mladé rostlinky je třeba chránit před mrazem.

Listy se sbírají podle potřeby, ale vůně a chuť je nejlepší z květů. Je vhodné ji sušit nebo naložit do octa nebo oleje.
U této rostlinky se věřilo, že má (i podle svého názvu thymos) schopnosti dodávat odvahu (a zbavuje plachosti) bojovníkům. I mateřídouška patří do kadidel. Takže není překvapením, že je symbolem udatnosti po celé Evropě a dodává energii a sílu. Jako zástavu, dávaly dámy svým rytířům vyšívané (a mateřídouškou ovoněné) kapesníčky s vyšitou včelou, vznášející se nad snítkou mateřídoušky. Ve Walesu je mateřídouška jednou z tradičních bylinek, které se vysazují na hřbitovech a při pohřbu se její snítky hází do hrobu. Dost možná tento zvyk převzali od Egypťanů, kteří používali mateřídoušku jako jeden z balzamovacích prostředků (není divu, při několikatýdenním procesu rozkladu těla, bylo třeba oder přehlušit vůní). Ve středověku se mateřídouška používala proti choroboplodným zárodkům, zřejmě i v dobách moru byla využívána jako antiseptikum, konzervační činidlo a osvěžovač vzduchu.

Z pohledu magie, se zachovaly zmínky o tom, že již v roce 1600 existovaly recepty s touto bylinkou, které umožňovaly vidět nadpřirozené bytosti a skřítky. Dívky, které chtějí přivolat svého milého, by měly mít u sebe snítku mateřídoušky, máty a levandule Smějící se.

Vůně i chuť mateřídoušky nejen zažene špatné sny, ale navrátí i dobrou náladu a radost.
Mezi léčivé schopnosti bylinky lze zahrnout i její účinky při kocovině, pomáhá uvolnit nadýmání, pomáhá při trávení, pomáhá při přejedení nebo naopak při nechutenství. Nápoj oslazený medem lze použít proti bolení v krku, pro tlumení kašle, při nachlazení, chřipce, menstruačních potížích, při astmatu a nemocných průduškách a samozřejmě se po ní krásně spí. Zevně se užívá pro omlazení pleti, zbavení se uhrovitosti a boláků.

Máta

30. května 2015 v 19:43 | Jitka |  Bylinky
Máta (peprná) nebo také lidově často nazývaná balšán, fefrmincka, ale mně se asi nejvíce libí název balšínek.
Existuje mnoho druhů, poddruhů a protože se poměrně jednoduše pěstuje, často se kříží. Potřebuje jen dostatek vody a trochu dobře propustné půdy (bez ohledu na to, zda je místo hodně nebo méně prosluněné). Hojně se pěstuje po celé Evropě, Asii a Severní Americe. Měla by se stříhat, aby se podporoval její růst. Chceme-li zabránit křížení rostlinek, je třeba těsně před květem květy odstranit.

Opět se jedná o poměrně výraznou bylinku a proto by ji neměly využívat těhotné a lidé s poruchami ledvin.
O této rostlince existují stohy různých teorií, od té, že by učenci měli nosit věnec máty kolem krku pro lepší soustředění, přes teorii o jejích tlumících vlivech vášně u milenců, až po pověru, že máta může zabránit menstruaci. (Kdo ví, možná právě díky mátě si Kleopatra zastavením menstruace zajišťovala mladistvý vzhled Mrkající). Podle jiných teorií se naopak máta používá pro zintenzivnění menstruace. Rozhodně však máta podporuje činnost mozku.

Už v bibli byla máta zmíněna jako jedna z rostlin, která se vybírala jako desátek. Byla jednou z Šalamounových bylinek vysvěcující jeho rituální kropítko. Hebrejci ji zase používali pro čištění podlah v synagogách. V Itálii ji sypali zbožným pocestným pod nohy. Tradičně se máta trhala na sv.Jana za úsvitu a nechávala se až do Narození Páně. Když potom věřící položili suchou větvičku na oltář, podle pověstí se znovu zazelenala. Arabové mátu používali jako ochranu proti nakažení nemocí od hmyzu a pro posílení mužnosti. Možná právě oni zavedli tradici pití mátového čaje jako první. Japonci nosili u sebe kuličky z mátových listů pro osvěžující vůni. Řekové ji přidávali do osvěžujících koupelí.

V magii se užívala máta pro vysvěcení míst, nástrojů i rouch.

Do Severní Ameriky převezli mátu zřejmě cestovatelé jako ochucovadlo pokrmů, zejména omáček. V polovině 19. století se stala máta v Americe tak oblíbenou, že ji odpůrci alkoholu chtěli zničit. Proč? Protože z ní přiravovali mátový julep, jehož hlavní součástí byl burbon.

Ještě nedávno se tradovalo, že nošení máty u sebe přináší úspěch, pohodu a blahobyt a zajišťuje bezpečí.
Snad všichni vědí, že máta se nejvíce užívá pro zklidnění neklidného žaludku, nadýmání, pomalém trávení, zažívacích problémů všeho druhu, ale pomáhá i v případě nachlazení, nespavosti a pro uklidnění. Nejvíce se máta používá jako přísada do kloktadel, nejen pro osvěžení dechu, ale odstranění aft, při bolestech v krku, bolestech zubů..., ale lze jeji nálev použít i pro koupel unavených nohou, ošetřit rozpraskané ruce, spláchnout s ní po umytí vlasy. Čerstvými listy lze potřít hmyzí štípance a ošetřit včelí a vosí bodnutí, bolest se zmírní.

Návod na mátový julep:
1 dcl brandy, 1 lžíce sodové vody, ½ lžičky moučkového cukru, 4 snítky máty, drcený led. Mátu a cukr rozdrtit v poháru a směsí potřít vnitřek sklenice (zbytek máty odstranit) a přidejte sodu. Míchat tak dlouho dokud není cukr zcela rozpuštěn. Následně přidat brandy a rozdrcený led.

Mimochodem, dobře vychlazený meloun s nasekanou mátou také chutná příjemně. O tom, že mátová zmrzlina může být skvělým letním osvěžením asi nikdo nepochybuje.

Takže ať žije a vzkvétá balšínek.


Křen selský

28. května 2015 v 19:39 | Jitka |  Bylinky
Křen je vytrvalá rostlina původem z jihovýchodní Evropy a Asie. Množí se výsevem semen na jaře, vyzrálými po odkvětu bílých květů (kvete od června do srpna), nebo řízky, které se sází kolmo do hloubky cca 5 cm.

Kořeny bereme postupně podle potřeby nebo sklízíme na podzim a uchováváme zapíchnuté v písku. Listy sušíme průběžně. Milují ho zvířata, zejména koně. Ale všeho moc škodí. Opatrně by měly těhotné ženy a lidé s ledvinovými problémy. Silice by jim ve větším množství mohla uškodit.

Dnes se prakticky výhradně využívá v kuchyni pro dochucení různých jídel. Dříve však byl považován za léčivou rostllinu.
Jako většina bylinek, i u křenu se věřilo, že pohází-li ho hospodář kolem domu, vyhne se jeho hospodářství zlo. V magii se přidával nejen do kadidla pro ochranu proti ďáblu, ale přidával se i do rituálních ohňů. Listy křenu se vařily a získávalo se z nich nažloutlé barvivo, ve kterých se obarvovala obřadní a rituální roucha.

Léčivé schopnosti: z křenových listů se dělají placky, které slouží k ošetření omrzlin, revmatických problémů, uvolňují svaly, ale pomáhají klidnit i zánět sedacího nervu. Kořen namočený v mléce se využíval jako pleťové mléko. Šťáva z křene smíchaná s vinným octem se užívala pro zesvětlení pih. Dnes naše i cizí kosmetické firmy nabízí širokou škálu kvalitních kosmetických prostředků, takže v tomto případě je asi na místě užívat strouhaný křen jako pochutinu k párku, klobásce nebo smíchaný se strouhanými jablky (krajově se užívá výraz vejmrda), třeba k ovárku. Možná by stálo za to oprášit kuchařku a připravit si pro získání vitamínů a změnu chuti třeba křenovou omáčku.

Limbický mozek - co to je?

26. května 2015 v 10:55 | Jitka |  O životě
Také se mu říká čichový mozek. Je to složitý, vzájemně propojený komplex, který nám prochází oběma mozkovými hemisférami. Jedná se stále ještě o vědecky ne zcela probádanou část našeho mozku a i dnešní vědci tak trochu pochybují o tom, že v dohledné době dokáží rozklíčovat, co vše se v této oblasti našeho nitra děje a proč. Teprve v minulém století bylo zjištěno, že tento systém má u lidí "na starosti" nejen kvalitu a rozsah našich smyslů, ale má souvislost s našimi emocemi a pamětí. Na rozdíl od zvířat, která mají čichový mozek vyvinutější právě v oblasti smyslových orgánů (mnohem lépe vyvinutý sluch, čich..) a jejich paměť slouží jen k jejich přežití (ulovit, rozmnožit se..) a používají ho v převážné většině případů jako indikátor nebezpečí, tzn. instinkt, který jim pomáhá přežít, lidem tato část mozku "komplikuje život" v podobě utváření jejich emočního a následně i sociálního chování.


Mezi nejdůležitější funkce limbického systému patří kontrola úzkosti, strachu, emočního chování, účast na procesech krátkodobé paměti a dokonce i řízení srdeční činnosti, dýchání nebo sekrece endokrinního systému. K dalším funkcím řadíme souvislost se sexuálními projevy či péčí o děti. Celý komplex se podílí na smyslovém vnímání a jeho vyhodnocování.

Dalo by se jednoduše říci, že naše převažující emoce (ať už kladné nebo záporné) mají zásadní vliv na naši náladu. Čím častěji pociťujeme určitý druh emocí, tím více a častěji se naše nálada přizpůsobuje. Pocity, city nebo dokonce fóbie mohou zásadním způsobem ovlivňovat nejen náš pohled na svět, ale na nás samotné a na naši spokojenost, lidi kolem nás...
Podle toho se mění i náš způsob myšlení a kvalita naší sebedůvěry.

Psychika a její vlivy

24. května 2015 v 18:33 | Jitka |  Zdraví
Psychika je velmi složitý mechanizmus, který ovlivňuje celý náš život na všech úrovních a ve všech oblastech. Jedná se o souhrn duševních schopností, které nám umožňují vnímat určitým způsobem okolní realitu a reagovat na ni. Řídí se různými zákonitostmi, které jsou vytvářeny zejména naším způsobem myšlení. Odráží naši schopnost adaptace v různých životních situacích, schopnost využívat instikt i naši schopnost učit se a řídit tak svůj život.

Jednoduše lze říci, že pokud je naše psychika vyrovnaná a naše tělo pracuje v souladu s myslí, neexistuje nic, co bychom v životě nedokázali a prakticky neexistuje žádný neřešitelný problém, který by nás trápil a který bychom nebyli schopni vyřešit.

Na druhou stranu, pokud se snažíme něco v našem životě změnit a nedaří se nám to, je to právě proto, že naše psychika nás natolik negativně ovlivňuje, že se můžeme snažit sebevíc, ale s daným problémem prostě nehneme. Velmi často tělo nepracuje přirozeně a ozývají se různé bolesti a neduhy.

Naše pocity, zkušenosti, naše životní pravdy a vše, čemu jsme v životě uvěřili a s čím souhlasíme ovlivňují způsob našeho myšlení a to jak na vědomé, tak i na nevědomé úrovni. Každý jsme jiný a proto i "síla" vnímání některých pocitů a víry je u každého z nás jiná.

Negativní pocity, které mají největší vliv na naši psychiku jsou strach, obavy, bezmoc, vina a rezignace. Díky těmto pocitům se dostáváme do změněného stavu vědomí a proto se může velmi razantně měnit naše subjektivní vnímání reality. Životní pravdy si utváříme ze svých zkušeností, ale i rodových zvyků a předávaných informací od našich předků nebo autorit. I rodové zvyky nás velmi subjektivně ovlivňují ve vnímání reality. Od svých rodičů obvykle přebíráme zvyky a tradice zcela automaticky a vůbec o nich nepřemýšlíme. Proto si celou řadu negativních vlivů nejsme schopni uvědomit, prostě je nevidíme.

Pokud si chcete o svých pocitech popovídat, zavolejte mi na tel: 704 033 260
Komunikace - Zásadní rozhovory

12. května 2015 v 12:00 | Jitka |  Cesta k úspěchu
Čeká vás pohovor v práci? Nejste schopni si otevřeně popovídat se svými dospívajícími dětmi nebo partnerem?Pak vás čeká zásadní rozhovor. Podstatou zásadního rozhovoru je to, že "vždy o něco jde", prostě v sázce je hodně. Komunikující strany nemusí mít stejný názor a tedy i stejný cíl a obvykle do hovoru vstupují silné emoce jedné nebo obou stran.
Je úplně jedno jestli má být dosaženo toho, aby si vaše dítě pravidelně čistilo před spaním zuby nebo bylo vaším cílem zvýšení mzdy. Oba příklady, i když jsou značně odlišné, mají společné to, že vy něco chcete, ale druhé straně se to nemusí líbit a pouhý příkaz typu "udělej to!" prostě nefunguje.Stačí se držet několika základních pravidel a vaše šance na dosažení "svého" se rapidně zvýší.

1. Zaměřit se na cíl, co vlastně chci změnit a chovat se tak, aby mé záměry byly po celou dobu hovoru jasné. Předem je třeba vyloučit myšlenky typu buď/a nebo a jednat klidně.
2. Je třeba hovor sledovat a udržovat ho v atmosféře bezpečí (bez útoků a zbytečného provokování stresu). Když jednám pod vlivem emocí, používám velmi neefektivní - naučené scénáře (a tím mohu odvést hovor od podstaty věci a druhá strana mne přestává vnímat)
3. Podaří-li se najít společný cíl obou stran, pak je napůl vyhráno. (Druhá strana musí mít pocit, že umožní-li mi získat co chci, bude i ona z toho nebo za to něco mít)
4. Nenechat se vytočit. Prostě klídek! (Vlastně nás nikdo nemůže vytočit, jen my sami - díky svému způsobu myšlení a interpretaci přijímaných informací). Takže opět pravidlo, být v klidu, abychom udrželi dialog u žádaného tématu.
5. Důsledně oddělovat fakta od interpretace (svou i druhé strany). Každý máme svůj způsob komunikace a jen podstatná fakta jsou rozhodující (tedy co a niko-li to, jak je to řečeno).
6. Obhajovat své stanovisko argumenty a fakty nikoli útoky.
7. Dát prostor druhé straně k vyjádření a vyslechnout její argumenty (prostě druhého nechat vymluvit aniž bychom mu skákali do řeči a směrovali hovor jinam).
8. Pokud se budete držet výše uvedených bodů, proběhne hovor klidně a s mnohem větší šancí na dosažení vašeho cíle

Tato pravidla jsou jen pouhým návodem, ale zkuste to sami, uvidíte, jak důležité je zachovat při jakýchkoli jednáních klid a být v rovnováze. Výsledek sice není 100% zaručen, ale vaše šance na získání toho co chcete se enormě zvýší.

My a komunikace

10. května 2015 v 19:38 | Jitka |  O životě
Komunikace je základním stavebním kamenem našeho života. Bez ní se neobejdeme celý svůj život. Od prvního dětského nádechu, se snažíme dorozumnět se svým okolím a okolí s námi. Komunikačních technik je mnoho, od nonverbální komunikace, přes různé hlasové a různě hlasité projevy po písemný projev. O obsahu sdělení nemluvě. Na druhou stranu se do komunikace nutně musí zahrnout i způsob, jakým jsme schopni naslouchat druhým, přijímat od nich informace a vyhodnocovat je. Je to poměrně široké téma, které v dnešní době silně podceňujeme.

Proto není divu, že za většinu nedorozumění, zejména v oblasti vztahů, ať už soukromých nebo těch pracovních, může způsob naší komunikace. Tím míním nejen to, jak a co vyjadřujeme, ale také to, jak umíme naslouchat a jak informace chápeme. Znovu je tu náš subjektivní pohled na svět a náš způsob myšlení, který nás odlišuje od ostatních Mrkající


Říci se dá cokoli. Otázkou zůstává, jak sdělit podstatu věci (často nepříjemné věci) tak, abychom se druhé strany nedotkli natolik, abychom nevzbudili jejich negativní emoce, které by změnily pravý význam. Naše verbální vyjadřování vychází z rodových zvyků, našich přesvědčení a "podmínek společnosti", ve které se nejčastěji pohybujeme. Jinak spolu komunikují mladí mezi sebou a jinak, (pokud vůbec), mluví se svými rodiči. Nejen podle vizáže, ale i podle stylu vyjadřování se aktivuje naše sympatie nebo antypatie k lidem v našem okolí. Naše nonverbální chování, nebo chcete-li náš temperament při hovoru, jen dokresluje naše sdělení a buď ho může velmi vylepšit nebo naopak totálně pokazit.

Samostatnou kapitolou zůstává písemný projev, který není ovlivněn naší artikulací, hlasovým vybavením, mimikou obličeje a rozsahem pohybů... V písemném projevu záleží hlavně na tom, jak přesně se umí "pisatel" vyjádřit a jak je na tom s gramatikou J. Výhodou tohoto projevu zůstane, že text lze před odesláním upravit a případné nedostatky odstranit a tím své sdělení lépe vyjádřit.

Naopak, u mluveného slova platí bezezbytku, co bylo vyřčeno, ani párem volů nevezmeme zpět. Hlavní roli zde hraje naše aktuální rozpoložení. Jedna věta může vyznít velmi odlišně, jestIiže ji vysíláme v legraci nebo naštvaní. Je třeba počítat i s tím, že přijímač může zrovna v dané chvíli prožívat rozdílné pocitové rozpoložení a proto může brát nevinné sdělení jako útok na svou osobu. Emoce jsou v případě, že nemáme vyrovnanou psychiku všudy přítomné.


Nejvíce se náš styl komunikace odráží v partnerských vztazích, ve výchově dětí, ale také v pracovních vztazích. V dnešní přetechnizované době plné spěchu se komunikace poněkud podceňuje. Už dávno jsou pryč doby, kdy se ve škole učil krasopis a sloh byl samostatným předmětem. Dopisy, plné květnatých slov postupně nahradily hromadně rozesílané maily s přílohami (a příkazem, pošli to dál x lidem do x doby) a následně je nahradily krátké maily, které pro změnu vytlačily ze scény rychlé chaty na sociálních sítích, kdy si několik lidí mezi sebou dokáže hodiny povídat (bohužel, každý o tom svém a druzí ho prakticky nevnímají, jen sem tam jedno nebo dvou slovně zareagují a přidají "smajlíka"). Nesnižuji tak hodnověrnost sociálních sítí, ale čeho je moc, toho .... To všechno vede jen k tomu, že většina z nás sedí doma doma u TV nebo u PC a utápí se v samotě ve svých myšlenkách. Často už neumíme navázat normální přirozený hovor a jen těžko hledáme správná slova, kterými bychom vyjádřili to, co vlastně chceme (a je jedno, jestli se to týká požadavku na šéfa o zvýšení platu nebo partnera o provedení domácí práce). Navíc nás všechny honí čas a tak zkracujeme konverzaci na to nejnutnější. Předpokládáme, že nám "druzí vidí do hlavy" a zbytek si prostě domyslí. Právě tím vznikají různá nedorozumění a mýlky, které vedou k vyhroceným hádkám kvůli maličkostem, přesto často s dalekosáhlými následky.

Za způsob naší komunikace může způsob našeho myšlení, resp. stav naší psychiky. Pokud chceme něčeho dosáhnout, měli bychom se všichni zase trochu víc snažit vyjadřovat se klidně, jasně a srozumitelně, a také trpělivě a klidně naslouchat druhým. Je důležité co říkám, ale i jak to říkám. Je správné ptát se, protože hloupé otázky neexistují. Je také správné přiznat, že odpověď neznám, protože hloupé odpovědi existují, zejména když si nejsme odpovědí jistí, můžeme odpovědět mylně a můžeme i vypadat jako hlupáci. Občas mne napadá, k čemu jsou všechny ty (placené) seznamky na webu, 3-kolová výběrová řízení pro obsazení (dávno obsazených nebo neobsaditelných) pracovních pozic..., když toto všechno je jen hra s předepsaným scénářem, kdy některá témata jsou tabu a jindy se po nás chce jen vymýšlet hloupé formulace. Naši předci nepotřebovali k tomu, aby se zamilovali a měli přirozený partnerský vztah žádný internet a když chtěli práci, prostě obešli pár živnostníků a firem.

Myslím, že je čas pro ty z nás, kdo jsou sami a nedaří se jim ve vztazích, v rodině i práci podle jejch představ, znovu začít číst knihy, abychom se znovu naučili mluvit přirozeně a rozvíjet své komunikační dovednosti tak, jak to bylo zcela normální dřív. A není to jen o slovní zásobě, kdy nahradíme zkratky typu OK, FYI, JJ, BTW a nahradíme slova typu "všechno je blbě". Je to i o tom, nebát se navázat přirozený kontakt s lidmi a umět se správně vyjádřit i ve vztahu ke svému zaměstnavateli.

V jednom z příštích článků se budu věnovat podstatě zásadních rozhovorů (nebo chcete-li důležitých rozhovorů). Zdá se to jako další knižní výraz, ale věřte, že zásadní rozhovory vedeme všichni a tak často, že je až zarážející, jak moc je podceňujeme. Proto jen málo z nás tyto hovory zvládá správně. Třeba vám těch mých pár informací pomůže Úžasný

Meditace - doplnění energie

4. května 2015 v 19:34 | Jitka |  Ostatní
Je to druhá má nejčastěji využívaná meditace. Opět je velmi jednoduchá. Kromě moře miluju les. V letním parnu praskají borové šišky a jehličí tak nádherně voní. Každý strom je jiný, je to jedna individualita vedle druhé, stejně jako lidé. Jsme stejní a přesto jsme každý jiný.


Má představa vychází ze skutečnosti. Občas se stává nám všem, že navštívíme třeba jen jednou nějaké místo, které v nás nechá tak hluboké dojmy, že na ně nikdy nezapomeneme. Jako dítě jsem několikrát byla ve Sv.Magdaleně a okolní lesy jsou prostě naprosto úžasné. Na kraji jedno z nich je několik obřích kamenů, na kterých jsem se ráda opalovala. Za nimi stojí majestátně 3 borovice (teda aspoň doufám, že ještě i dnes, naposledy jsem je viděla před pár lety J). Pokud se cítím hodně unavená, "uteču" ve své mysli na chvíli do těchto míst. Představuji si náhdherný západ slunce, na který se dívám opřená o jednu z borovic. Zavírám oči a vnímám sluneční paprsky i vánek, který mne chladí, cítím vůni borovic a představuji si, jak stejně jako kořeny borovice, se mé nohy napojují na energii Země a sluneční paprsky jsou poselstvím Nebe, kdy energie proudí přes mou korunní čakru do mého těla. Tím dochází k dokonalému propojení zemitých a nebeských energíí, které proudí mnou od nohou nahoru a od hlavy dolů. Mým jediným přáním je dobít se na všech úrovních pozitivní energií a mé představy mi v tom pomohou.

Najděte si své místo, kde vám je krásně a třeba jen na pár minut vnímejte přírodu s jediným cílem, dobít baterky. Samozřejmě je lepší, pokud takové místo máte ve svém okolí a opravdu si tam na chvilku můžete zaskočit, ale funguje to i v představách.

Drahé kameny ve zvěrokruhu

3. května 2015 v 19:39 | Jitka |  Ostatní
Každé znamení se vyznačuje více či méně výraznými rysy, které se projevují nejen ve vizáži, chování, ale i vibracích jednotlivců. Všichni jsme stejní a přesto každý jiný. I vibrace našich energetických center jsou proto rozdílné a každý potřebujeme doplňovat energii jinde a v jiné míře. Tomu odpovídají i vlastnosti polodrahokamů a drahokamů. V níže uvedeném přehledu najdete kameny, které nejlépe odpovídají svými vlastnostmi jednotlivým znamením. Vyberte si...


BERAN: rubín, krevel, červený jaspis
BÝK: zlatý topaz, korál
BLÍŽENCI: křiťál, akvamarín, citrín, kočičí nebo i tygří oko
RAK: smaragd, měsíček, olivín, serpentin, chalcedon
LEV: rubín, jantar, zlatý křemen, olivín, diamant a tygří oko
PANNA: růžový jaspis, tyrkis, zirkon, karneol, achát
VÁHY: opál, diamant, smaragd, aventurín, jade, nefrit
ŠTÍR: granát, topas, achát, krevel, beryl, spinel
STŘELEC: ametyst, topas, hyacint
KOZOROH: onyx, beryl, gagat, záhněda, gagát
VODNÁŘ: modrý safír, tyrkys, malachit, amazonit
RYBY: diamant, jade, akvamarín, ametyst, opál, měsíček

Co byste měli o kamínkách vědět?
Jsou součástí přírody a proto by měly být přírodě znovu po čase vráceny. I já se s nimi nerada loučím, ale čas od času mi některý z nich "pošeptá", že už je unavený a chce zpět k Matce Zemi. Můj první kámen, beryl, dokonce po půl roce praskl. Není to časté, ale i když se o kámen dobře staráte, (míním tím, že vám nepadá na zem, občas ho očistíte a necháte odpočitnout apod.), může se to stát. Byl to jeden z nejdražších kamenů, které jsem měla (a to jak cenou, tak službou, kterou mi prokázal). Přesto, že jsem za něj dala pár stovek, řekl mi šperkař, že kdybych ho nechala vybrousit, mohla se jeho cena až 15x znásobit. Ten kámen byl pro mne k nezaplacení, moc mi pomáhal v době, kdy jsem prožívala velký smutek, převzal ho a proto nejspíš praskl.


Jejich moc a účinky jsou obrovské a budou vám pomáhat všude tam, kde je třeba a to bez ohledu na to, zda si kamínek pořídíte ve šperku nebo (z mého pohledu lépe) jen jako přírodní, neopracovaný kámen.

Výše uvedený seznam je pouhým doporučením, proto v případě, že si vyberete jiný kámen, protože se vám "líbí", je to správně. Naše intuice je v těchto věcech neomylná. Jen si o něm zjistěte co nejvíce informací. Jsou to malí kouzelníčci, tak proč jejich moc nevyužít.

Některé kameny jsou zemité, nabíjí je sluneční svit a potřebují kontakt se zemí, jiné nabíjí měsíční svit a měly by být na světle spíš v noci. Všechny by však měly být občas čištěny. Osvědčilo se mi položit kámen do dlaně a nechat na něj chvilku téct chladnou vodu. Svůj kámen zbytečně nepůjčujte nikomu na hraní. (Jak říkám, na zubní kartáček , kameny a kyvadlo mi nikdo nemá co sahat). Pokud se to přece stane, očištěte znovu kámen než si ho vložíte do své kapsy.

Vybraný kámen noste u sebe a občas ho vezměte do dlaně. Kameny, zejména křišťálové drůzy se používají pro přímé léčení. I ostatní kameny lze přikládat např. na energetická centra, odvádí negativní vlivy a dobíjí těmi správnými vibracemi.

O tom, zas třeba někdy jindy.Květinový horoskop

2. května 2015 v 20:51 | neznámý |  Ostatní
IIris
1. - 10. 1.
Lidé narození v tomto období jsou vytrvalí a naživí, bývají také optimisticky naladění a dokáží druhým poradit a pomoci. Bohužel nedokáži projevit plně
své city a při řešení různých problémů se řídí svojí střízlivostí a rozumem. Za přátele a partnery si vyhledávají nejraději stejně schopné a pracovité
osoby.

Astra
11. - 20. 1.
Jedinci v tomto květinovém znamení bývají velmi praktičtí a mají výborné organizační schopnosti, vše umí do posledního puntíku naplánovat a věci také dokáží dokončit i za cenu odříkání. V sobních vztazích na ně bývá spolehnutí, protože jsou věrní, ale žádají ty samé vlastnosti od svých protějšků.

Gerbera
21. 1. - 31. 1.
Je "všeználek", neustále sbírá nové informace, kontakty, je velmi společenská a také je ráda neustále v pohybu, má ráda změnu a vzruch. Nic obyčejného jí nezajímá, má ráda zábavu a sama bývá vtipná a žádnou legraci nezkazí. Je sice citlivá, ale nedává to najevo. Bývá to oblíbený člověk v přátelství i partnerství.

Pampeliška
1. - 10. 2.
Ze všeho nejraději má rád klid a harmonické zázemí. Nerada mění sled věcí, novoty jí nezajímají, v citech bývá velmi opatrná a trvá ji
velmi dlouho, než někomu opravdu uvěří. Není skoupá na slovo, ale řekne jen to, co chce, má svůj vlastní uzavřený svět, do kterého si jen tak někoho nepustí. Ve vztazích s ní může být problém.

Sedmikráska
11. - 19. 2.
Skromná květinka, skromný člověk, který se dokáže obětovat pro druhé. Je také velmi houževnatá a vytrvalá, problémy ji neodradí.
V lásce nemívá velké štěstí, protože se nedokáže rozhodnout, nebo naopak jedná velmi zbrkle. Touží po pěkném a harmonickém vztahu, a tak hledá vhodného partnera velmi dlouho.

Tulipán
20. - 29. 2.
Tento člověk působí na druhé pyšně a vychloubačně, ale často je to jen vnější slupka, pod kterou se schovává citlivý člověk. V soukromí se
chová úplně jinak než ve společnosti, kde často vystřílí všechny broky - humor a energii a doma pak bývá nudný. Rád se chlubí a ukazuje na odiv svůj šarm a um.

Mimóza
1. - 10. 3.
1. Zajímavá, nevšední květina a takový je i člověk tohoto znamení. Je to velký snílek, většinou má neuvěřitelně krásné oči a působí až nadpozemsky krásně. Nezáleží mu na hmotných statcích, ale touží být oblíbený, obletovaný a žádoucí. Tito lidé po celý život pracují na svém sebevědomí a potřebují od druhých spoustu uznání.


Fialka
11. - 20. 3.
Nenápadná, ale pěkná květina, tak i lidé v tomto znamení působí na druhé - tichým a klidným dojmem. Nikam se nederou, i když touží po svém místě na slunci, nejsou ctižádostiví. Žijí ve svém
fantazijním světě, plném krásných a ušlechtilých lidí a zážitků. Tito lidé bývají trochu naivní a jsou plni očekávání do budoucnosti.

Petrklíč
21. - 31. 3.
Obratný a šarmantní člověk, který ostatní přitahuje. Bývá zajímavý a nevšední na první pohled. Většinou se dokáže prosadit v souladu s časem, protože je pracovitý a ví, co chce. Ostatní mu rádi
pomáhají a podporují jej. V oblasti lásky mívá štěstí, ale je velmi vybíravý a také nestálý. Nemívá v ničem nedostatek a život berejako výzvu.

Hortenzie
1. - 10. 4.
Zajímavá osoba s velkým espritem, přitahující pozornost jak svým půvabným zjevem, tak i vybraným chováním. Dokáže ostatní okouzlit, a získat to, co potřebuje. Na dosažení svých cílů, ať již pracovních nebo osobních,
dokáže použít cokoliv. Jestliže si někoho zamiluje dokáže se i podřídit, ale trvá na své svobodě a nezávislém postavení.

Šeřík
11. - 20. 4.
Kouzelný keř, krásná voňavá květina, která dokáže svojí vůní omámit. Člověk v tomto květinovém znamení bývá plný energie a radosti ze života, kterou umí ostatní nakazit. Je náročný a většinou dokáže získat to, po čem touží, protože je velmi vytrvalý. Jeho náklonnost však nebývá stálá a potřebuje nové a nové zážitky.

Kamélie
21. - 30. 4.
Nádherná květina, krásný člověk, plný vášně a citu. Tito lidé touží po uznání a výlučném postavení ve společnosti. Dokáží druhé strhnout na svou stranu, bývají to výborní přátelé a kamarádi. A jestliže si v životě někoho zamilují, dokáží být věrní až za hrob. Jsou odvážní a nechybí jim kouzlo osobnosti, mívají také umělecké nadání.

Pivoňka
1. - 10. 5.
2. Prima člověk, kterého každý rád vidí, protože je optimistický a nezkazí žádnou legraci. Dokáže také poradit a pomoci. Dostává od života mnoho, protože dokáže stejným dílem dávat i přijímat. Jde o velmi příjemné a zajímavé lidi, kteří díky své milé povaze a vystupování nemívají žádné nepřátele. V lásce mívá úspěch.


Konvalinka
11. - 21. 5.
Roztomilá květinka, kterou má každý rád, i tento člověk se dokáže vloudit do přízně, protože je velmi cílevědomý, může na druhé působit naivně a skromně, ale je to velmi racionální typ, který vždy
dosáhne svého. Má vysoké nároky i v lásce a nespokojí se jen tak s někým, jeho protějšek musí být nevšední a také úspěšný.

Růže
22. - 31. 5.
Nejkrásnější květina, tak i lidé v tomto znamení ostatní dokáží naprosto oslnit a zaujmout. Může být tak trochu panovačná, jako královna, která dává svůj majestát okázale najevo. Je vybíravá jak ve sféře pracovní, chce uspět a mít dobré postavení, tak i v oblasti vztahů - žádá vždy to nejlepší. Zajímavý, ale komplikovaný člověk.

Azalka
1. - 10. 6.
2. Hlavní vlastností azalky je její pozorovatelský dar, dokáže sbírat
užitečné informace a také je náležitě využít. Je přátelská, ale musí se jí to také vyplatit, ráda poznává vše nové a miluje cesty do neznáma. Na poli lásky to s ní není jednoduché, dokáže si druhé ochočit ale posléze ztrácí zájem a upírá své snažení jinam.

Lilie
11. - 20. 6.
Čistá a vznešené květina, tak působí i lidé v tomto znamení, tak trochu chladně a odmítavě. Je to neskutečný romantik a snílek, nic pozemského a obyčejného jí nezajímá. Chce lásku jako z červené knihovny, prince na bílém koni. Není s ní lehké vyjít, ale kdo si dokáže získat její city, má věrného přítele na celý život.

Maceška
21. - 30. 6.
Kouzelná a roztomilá květinka, nikam se zbytečně nedere ale zná svojí cenu. Ten, kdo se narodil v tomto znamení dokáže říci vše na rovinu a nemá rád žádné okolky a intriky. Ve společnosti těchto lidí se všichni cítí dobře, protože tento člověk je přirozený a s nikým nebojuje. V lásce mívá štěstí, ale spíše v mladším věku.

Jasmín
1. - 10. 7.
2. Aktivní a pracovitý, takový je člověk v tomto znamení, je radostí s ním spolupracovat nebo žít. Ví přesně, co chce a dokáže k vysokým výkonům motivovat i ostatní, proto je velmi dobrým vedoucím. Je odvážný a volí vždy přímé stezky k úspěchu a naplnění svých cílů. Do koho se zamiluje, ten může mluvit o štěstí.

Kopretina
11. - 20. 7.
Zdá se obyčejná, ale jestliže člověka v tomto znamení blíže poznáme, zaujme nás svojí nenápadnou krásou. Pracuje pomalu na svém úspěchu a jestliže je spokojen ve svém soukromí, dokáže to dotáhnout daleko. Tento člověk potřebuje hodně uznání od druhých a pak se vybičuje k neuvěřitelným výkonům.

Karafiát
21. - 31. 7.
Člověk s velkými ambicemi, vůči ostatním může být zbytečně kritický, ale jemu samotnému sebekritika často schází. Nemá rád průtahy ani v lásce, ani v profesním životě. Bývá náročný na sebe i na ostatní a není s ním snadné vyjít. Nemá moc přátel, protože vždy řekne naplno co si myslí, v lásce mívá také problémy.

Slunečnice
1. - 10. 8.
2. Tento člověk si často připadá, že je středem vesmíru, mívá neuvěřitelné nápady a plány, které se snaží realizovat. Není snílkem, ale realistou a ostatní dokáže využít ke svým záměrům. Má rád pochvaly a nejlépe vychází s těmi, kteří mu dokáží lichotit. Tito lidé bývají pro druhé přitažliví, ale protože jsou silné individuality, nemají snadný život.


Čekanka
11. - 20. 8.
Příjemný člověk narozený v tomto znamení je ochotný a trpělivý a rád pomáhá druhým. Není vztahovačný, takže se s ním dá výborně vyjít, protože má dar přirozeného sebevědomí. Je to příjemný společník a rádce, není příliš náročný ale v životě se díky svojí píli a houževnosti dokáže dobře uplatnit.

Pomněnka
21. - 31. 8.
Potřebuje oporu a pomoc od druhých, přátelí se proto se srdečnými a silnými jedinci, o které se může opřít. Ve vztazích bývá přizpůsobivá, je velmi vnímavá a citlivá, možná až příliš. Může mít melancholické nálady nebo i deprese, kdy jí i malý problém vyvede z míry. Potřebuje harmonického partnera, který ji podepře.

Leknín
1. - 10. 9.
Nevšední květina, takový je i člověk v tomto znamení, bývá duchovně vyspělý a zajímají ho často nadpřirozené jevy, má rád tajemství a sám i s trochou tajemnosti vystupuje. Často je nadán uměleckou a tvořivou sílou a dokáže ostatním přiblížit krásu. Život s takovým člověkem je velmi zajímavý a lákavý.

Sněženka
11. - 20. 9.
První posel jara, něžná bílá květinka, i tento člověk bývá jemný a citlivý, ale má i hodně síly a dokáže se prosadit, jeho ctižádostivá povaha nejde oklikami ale přímo, jedná taktně, ale důsledně. Pro práci i partnerství si vybírá podobné lidi, ty, kteří vědí, co chtějí a jdou za svým cílem.

Zvonek
21. - 30. 9.
Přitažlivý, přímočarý a úspěšný člověk bývá v tomto znamení. Vše mu jde dobře, osud k němu bývá otočen sluneční stranou. Lidé mu rádi pomáhají a ve věcech lásky má také štěstí. Je velmi průbojný a inteligentní a jeho image na ostatní působí silně. Někdy může slíbit
více, než dokáže splnit.

Jiřina
1. - 10. 10.
2. Zdá se obyčejná, ale kdo jednou propadne jejímu kouzlu, je ztracen. Ráda se obklopuje okruhem svým obdivovatelů a často si nemůže vybrat, takže mívá problémy v partnerském životě. Je zajímavá a nevšední,dokáže houževnatě pracovat, ale činnost jí musí bavit, jinak bývá nešťastná a hledá stálé nové podněty.

Hyacint
11. - 20. 10.
Krásně a omamně voní a přitahuje, tak i lidé v tomto znamení mají zvláštní kouzlo osobnosti. Jsou nejen přitažliví a spolehliví, ale jestliže jim dáte důvěru, dokáží i nemožné, protože jsou nejen inteligentní ale dokáží využít i svoje intuitivní schopnosti. Jsou to nejen příjemní společníci, ale v partnerství je to někdo, na koho se můžete spolehnout.

Frézie
21. - 30. 10.
Může být trochu náladová a nestálá, podléhá často módním trendům a také nákupním horečkám. Mívá spoustu přátel, ale jen na povrchní úrovní. Bývá pro ní těžké usadit se, protože si nedokáže nic odepřít. Pracovní oblast je pro ní důležitá a proto se dokáže i ozvat, jestliže cítí nějakou nespravedlnost. V lásce mívá štěstí, ale nedokáže si jej udržet.

Chryzantéma
1. - 10. 11.
2. Trochu náladová osoba, která má v životě velké cíle, základním úkolem člověka v tomto znamení je naučit se trpělivosti a lásce. Tito lidé bývají mimořádně inteligentní a dokáží své dovednosti zúročit. V otázkách lásky mohou trochu kalkulovat a vybírat si za partnery jedince, kteří jim dokáží pomoci a zajistit je finančně.

Narcis
11. - 20. 11.
Trochu povrchní lidé, kteří jsou často zahleděni sami do sebe, hodně jim záleží na tom, jak se jeví ostatním a hledají stále nové a nové příležitosti jak se druhým předvést. Přátelství ani lásku nedokáží udržet, často mění partnery, zaměstnání a hledají stále něco nového a vzrušujícího. Klidnější jsou až ve vyšším věku.

Orchidea
21. - 30. 11.
Překrásná, exotická květina, která zaujme na první pohled, takový je i člověk narozený v tomto namení - originální a nevšední. Potrpí si na svoje image, poslední módní výstřelky, drahé doplňky a kosmetiku. Má ovšem i osobní kouzlo a tak jestliže se někdo dostane do jeho vlivu, nedokáže se jen tak vymanit.

Chrpa
1. - 10. 12.
2. Vyniká svojí odvahou a energií, z těchto lidí jsou často vedoucí pracovníci, protože mají vysoké ambice a jsou velmi pilní. Dokáží ostatní řídit a to s přehledem a nebojí se žádných novot. Pro druhé jsou oporou a dobrým přítelem, ve věcech lásky však mohou mít problémy, jestliže si nenajdou životního partnera v mladším věku.

Kalina
11. - 20. 12.
Tito lidé jsou velkými individualisty, kráčí v životě většinou sami, protože jim není nic a nikdo dost dobrý. V životě mají velké výkyvy - vzestupy a pády, je to dáno jejich silnými emocemi a komplikovanou povahou. Ve vztazích bývají tito lidé problematičtí, štěstí mohou mít v tom případě, jestliže najdou někoho, kdo se jim vždy podřídí.

Jmelí
21. - 31. 12.
Lidé narození v tomto znamení se mohou zdát na první pohled obyčejní, ničím vás neoslní, je to tím, že jsou skromnější povahy a nehledají výsluní, neradi se předvádějí a na svých plánech pracují raději ve skrytosti. Nejsou si jisti sami sebou, ani tím, co vlastně opravdu v životě chtějí. Důležité jsou pro ně klidné a harmonické vztahy.

Jak uspět úplně ve všem?

2. května 2015 v 8:21 | Jitka |  Knihy co stojí za to
Kniha " Jak uspět úplně ve všem? Je to na vás! " - autor: Lyman MacInnis (vydáno Dobrovským v roce 2010)

Mně osobně tato kniha otevřela oči a ve spojení s vlastními zkušenostmi v ní vidím absolutně dokonalý potenciál pro lidi, kteří chtějí v práci dosáhnout úspěchu a pracovat tak, jak se má a nejen jako. Jistě, není všespásná, ale každý z nás, bez ohledu na věk, prošel určitými zkušenostmi v práci, na brigádách nebo ve škole. Záměrně nepíši, že je určena výhradně pro podnikatele, protože je určena absolutně pro každého, kdo chce být úspěšný. Kniha se zabývá poměrně slušně i oblastí komunikace. Tu přece používáme všichni nejen v práci, ale i ve vztazích, v rodině a se svými partnery. Jsou to rady, ale nijak přemrštěně poučující.


Říká se, že v každé knize je pro čtenáře cca 30% nových a podnětných informací a ostatní je jen halda zbytečných informací a subjektivních dojmů pisatele. Dokonce se může stát, že těch 70% autorových dojmů může to podstatné znehodnotit. Přesto, že v této knize s pár tvrzeními nesouhlasím, převážná většina informací mi přijde opravdu dobrá. Navíc (i když to není zrovna románek), kdo chce může si ji prolouskat celou a kdo spěchá, tomu stačí shrnutí na konci každé kapitoly (a když chce pochopit víc, prostě si přečte jen vybranou kapitolu).


Sama jsem si tuto knihu koupila před pár lety, ani nevím proč. To už tak bývá, intuice sice funguje, ale kdo ví, jestli do toho vpadla má skleróza nebo se do toho vmíchal ten prevít mozek J, a tak se stalo, že milá knížka si hezky ležela mezi ostatními nepovšimnuta a je to škoda, že až teď na ni "přišla řada" a já ji konečně přečetla. Netuším, jestli je k dostání jako ebook nebo ke stažení z netu. I kdyby tam pro vás nic nového nebylo, čemuž nevěřím, minimálně vám "učeše" myšlenky a tím nastaví správný náhled na věc. Rozhodně, budete-li mít možnost aspoň nahlédnout do ní, udělejte to a nedělejte stejnou chybu jako já, prostě neodkládejte knihy, které si koupíte na později.


Tak hezky čtěte, je fůra zajímavých, zábavných i poučných knih co stojí za to. Až zas přečtu něco, co se mi líbí, napíšu Úžasný