Komunikace - Zásadní rozhovory

12. května 2015 v 12:00 | Jitka |  Cesta k úspěchu
Čeká vás pohovor v práci? Nejste schopni si otevřeně popovídat se svými dospívajícími dětmi nebo partnerem?Pak vás čeká zásadní rozhovor. Podstatou zásadního rozhovoru je to, že "vždy o něco jde", prostě v sázce je hodně. Komunikující strany nemusí mít stejný názor a tedy i stejný cíl a obvykle do hovoru vstupují silné emoce jedné nebo obou stran.
Je úplně jedno jestli má být dosaženo toho, aby si vaše dítě pravidelně čistilo před spaním zuby nebo bylo vaším cílem zvýšení mzdy. Oba příklady, i když jsou značně odlišné, mají společné to, že vy něco chcete, ale druhé straně se to nemusí líbit a pouhý příkaz typu "udělej to!" prostě nefunguje.Stačí se držet několika základních pravidel a vaše šance na dosažení "svého" se rapidně zvýší.

1. Zaměřit se na cíl, co vlastně chci změnit a chovat se tak, aby mé záměry byly po celou dobu hovoru jasné. Předem je třeba vyloučit myšlenky typu buď/a nebo a jednat klidně.
2. Je třeba hovor sledovat a udržovat ho v atmosféře bezpečí (bez útoků a zbytečného provokování stresu). Když jednám pod vlivem emocí, používám velmi neefektivní - naučené scénáře (a tím mohu odvést hovor od podstaty věci a druhá strana mne přestává vnímat)
3. Podaří-li se najít společný cíl obou stran, pak je napůl vyhráno. (Druhá strana musí mít pocit, že umožní-li mi získat co chci, bude i ona z toho nebo za to něco mít)
4. Nenechat se vytočit. Prostě klídek! (Vlastně nás nikdo nemůže vytočit, jen my sami - díky svému způsobu myšlení a interpretaci přijímaných informací). Takže opět pravidlo, být v klidu, abychom udrželi dialog u žádaného tématu.
5. Důsledně oddělovat fakta od interpretace (svou i druhé strany). Každý máme svůj způsob komunikace a jen podstatná fakta jsou rozhodující (tedy co a niko-li to, jak je to řečeno).
6. Obhajovat své stanovisko argumenty a fakty nikoli útoky.
7. Dát prostor druhé straně k vyjádření a vyslechnout její argumenty (prostě druhého nechat vymluvit aniž bychom mu skákali do řeči a směrovali hovor jinam).
8. Pokud se budete držet výše uvedených bodů, proběhne hovor klidně a s mnohem větší šancí na dosažení vašeho cíle

Tato pravidla jsou jen pouhým návodem, ale zkuste to sami, uvidíte, jak důležité je zachovat při jakýchkoli jednáních klid a být v rovnováze. Výsledek sice není 100% zaručen, ale vaše šance na získání toho co chcete se enormě zvýší.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama