Limbický mozek - co to je?

26. května 2015 v 10:55 | Jitka |  O životě
Také se mu říká čichový mozek. Je to složitý, vzájemně propojený komplex, který nám prochází oběma mozkovými hemisférami. Jedná se stále ještě o vědecky ne zcela probádanou část našeho mozku a i dnešní vědci tak trochu pochybují o tom, že v dohledné době dokáží rozklíčovat, co vše se v této oblasti našeho nitra děje a proč. Teprve v minulém století bylo zjištěno, že tento systém má u lidí "na starosti" nejen kvalitu a rozsah našich smyslů, ale má souvislost s našimi emocemi a pamětí. Na rozdíl od zvířat, která mají čichový mozek vyvinutější právě v oblasti smyslových orgánů (mnohem lépe vyvinutý sluch, čich..) a jejich paměť slouží jen k jejich přežití (ulovit, rozmnožit se..) a používají ho v převážné většině případů jako indikátor nebezpečí, tzn. instinkt, který jim pomáhá přežít, lidem tato část mozku "komplikuje život" v podobě utváření jejich emočního a následně i sociálního chování.


Mezi nejdůležitější funkce limbického systému patří kontrola úzkosti, strachu, emočního chování, účast na procesech krátkodobé paměti a dokonce i řízení srdeční činnosti, dýchání nebo sekrece endokrinního systému. K dalším funkcím řadíme souvislost se sexuálními projevy či péčí o děti. Celý komplex se podílí na smyslovém vnímání a jeho vyhodnocování.

Dalo by se jednoduše říci, že naše převažující emoce (ať už kladné nebo záporné) mají zásadní vliv na naši náladu. Čím častěji pociťujeme určitý druh emocí, tím více a častěji se naše nálada přizpůsobuje. Pocity, city nebo dokonce fóbie mohou zásadním způsobem ovlivňovat nejen náš pohled na svět, ale na nás samotné a na naši spokojenost, lidi kolem nás...
Podle toho se mění i náš způsob myšlení a kvalita naší sebedůvěry.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama