Mateřídouška

31. května 2015 v 19:45 | Jitka |  Bylinky
Mateřídouška pochází nejspíš z jižní Evropy, ale u nás ve střední Evropě je doma dlouho. Roste na kamenných svazích, listy jsou úzké až okrouhlé, záleží tak trochu jako u máty na prostředí, ve kterém roste. Nejčastěji kvete růžovými nebo až červenofialovými květy. Vysévá se na jaře a je vhodná jako nízký porost půdy (třeba skalky nebo místa, kde se moc letničkám nedaří). Mladé rostlinky je třeba chránit před mrazem.

Listy se sbírají podle potřeby, ale vůně a chuť je nejlepší z květů. Je vhodné ji sušit nebo naložit do octa nebo oleje.
U této rostlinky se věřilo, že má (i podle svého názvu thymos) schopnosti dodávat odvahu (a zbavuje plachosti) bojovníkům. I mateřídouška patří do kadidel. Takže není překvapením, že je symbolem udatnosti po celé Evropě a dodává energii a sílu. Jako zástavu, dávaly dámy svým rytířům vyšívané (a mateřídouškou ovoněné) kapesníčky s vyšitou včelou, vznášející se nad snítkou mateřídoušky. Ve Walesu je mateřídouška jednou z tradičních bylinek, které se vysazují na hřbitovech a při pohřbu se její snítky hází do hrobu. Dost možná tento zvyk převzali od Egypťanů, kteří používali mateřídoušku jako jeden z balzamovacích prostředků (není divu, při několikatýdenním procesu rozkladu těla, bylo třeba oder přehlušit vůní). Ve středověku se mateřídouška používala proti choroboplodným zárodkům, zřejmě i v dobách moru byla využívána jako antiseptikum, konzervační činidlo a osvěžovač vzduchu.

Z pohledu magie, se zachovaly zmínky o tom, že již v roce 1600 existovaly recepty s touto bylinkou, které umožňovaly vidět nadpřirozené bytosti a skřítky. Dívky, které chtějí přivolat svého milého, by měly mít u sebe snítku mateřídoušky, máty a levandule Smějící se.

Vůně i chuť mateřídoušky nejen zažene špatné sny, ale navrátí i dobrou náladu a radost.
Mezi léčivé schopnosti bylinky lze zahrnout i její účinky při kocovině, pomáhá uvolnit nadýmání, pomáhá při trávení, pomáhá při přejedení nebo naopak při nechutenství. Nápoj oslazený medem lze použít proti bolení v krku, pro tlumení kašle, při nachlazení, chřipce, menstruačních potížích, při astmatu a nemocných průduškách a samozřejmě se po ní krásně spí. Zevně se užívá pro omlazení pleti, zbavení se uhrovitosti a boláků.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Aktuální články

Reklama