Červen 2015

Lazurit

21. června 2015 v 13:05 | Jitka |  Ostatní
Lapis lazuli - emoční kamínek

Nádherně modrý kamínek, který vyrovnává všechny aspekty našeho těla i duše.

O jeho pomoc můžeme požádat:
· chceme-li zbystřit myšlení a otevřít se novým myšlenkám
· pomáhá při hledání smyslu života (ať už jsme ho ztratili nebo hledáme hlubší hodnoty)
· upevňuje vztahy na všech úrovních (přátelské, milostné)
· podpoře vyjádření vlastního názoru
· otvírá naši kreativitu
· napomáhá vyjádření svých pocitů a emocí a je schopen pomoci s eliminací negací

V čem nejvíce Lazurit pomáhá:
· překonat deprese
· všechny druhy bolesti hlavy
· posiluje nervový systém
· léčí štítnou žlázu a příštitná tělíska (lymfu)
· léčí problémy spojené se sluchem

Tento kamínek mám moc ráda, protože navozuje vnitřní klid při cestě sebepoznání a pochopení hlubších aspektů života. Ostraňuje krutost a strádání, také pomáhá otevřít třetí oko. Pokládat ho je vhodné na horní polovinu těla (od hrudi nahoru).


Omývejte ho v chladné vodě.


Jantar

19. června 2015 v 13:01 | Jitka |  Ostatní
Jantar - medové pohlazení

Jeho nádherná zlatavá barva sama o sobě vzbuzuje příjemné pocity. A tak jako med klidní bolení v krku, i tento kamínek napomáhá řešit všechny krční problémy vč. štítné žlázy.

O jeho pomoc můžeme požádat:
· chceme-li posílit svou důvěru a rozhodnost (ve všech oblastech)
· i tento kámen napomáha získat (dnes tak potřebnou a chybějící) rovnováhu
· pro splnění našich snů a přání
· zvyšuje přirozenou krásu jeho nositele
· uzemňuje
· nejraději ochraňuje děti a zamilované

Nejvíce pomáhá:
· léčí štítnou žlázu
· v podstatě problémy v oblasti hlavy (oči, uši, bolest hlavy)
· pomáhá při křečích
· revmatizmu
· snižuje horečku


Miluje slunce a z něj získává svou sílu. Ani tady nevadí, vyberete-li si kamínek s vrostlicí.


Křišťál

17. června 2015 v 12:57 | Jitka |  Ostatní
Křišťál - univerzální kámen s širokospektrým záběrem

Zní to neuctivě, nazvat jeden z nejúčinnějších kamenů jen tak univerzálním kamenem. Jeho účinnky se promítají do všech oblastí, od podpory duchovního růstu, očisty lidí i prostor od negací, široké spektrum léčivých účinnků po meditační a magické účinnky.

O jeho pomoc můžeme požádat:
· při duševních disharmoniích
· špatném a neklidném spánku
· harmonizaci vztahů (v rodině i na pracovišti)
· odstranění blokád
· ochraně proti černé magii

Jeho účinky jsou nejvíce patrné:
· při migrénách
· stresech, neklidech a depresích
· odbourání geopatogenních zón
· sjemutí všech negativích energií, čistí mysl a dostává nás do rovnováhy
Zdravotní účinnky:
· neurologické poruchy všeho druhu
· samozřejmě bolesti hlavy, zubů a jiné aktuní bolesti
· zažívací problémy
· psychcické problémy
· v podstatě řeší jakékoli zdravotní problémy

Při nákupu tohoto kamene se opět řiďte intuicí, ale i záměrem, za jakým bude používán. Obvykle se vyplatí koupit lehce zabroušený křišťál (kdy špička přiložená k bolavému místu, soustředuje jeho sílu do jednoho místa) a je vhodný pro meditativní účinnky. A současně je vhodné zakoupit i oblý křišťálek (do kapsy Usmívající se). Harmonizace domova nebo pracoviště zajistí buď přímo (diamantově) zabroušený křišťál nebo drůza. A nebojte se vrostlic, nejsou na škodu. Dbejte jen na to, aby kupovaný kamínek nebyl mechanicky poškozen.

Je to sluneční kámen, který se sluncem nabíjí (ale pozor, při přímém slunci by měl být na nehořlavé podložce). I tento kámen si občas musí odpočinout a očistit se chladnou vodou.


Ametyst

15. června 2015 v 15:56 | Jitka |  Ostatní
Ametyst - silně spirituální kámen

Jeho nádherná fialová barva hovoří sama o sobě o tom, jak mocný kámen to je.

O jeho pomoc můžeme požádat při problémech:

· s neyrovnaným metabolismem, harmonizuje funkci žláz v těle, pomáhá nastolit rovnováhu dýchacího systému a trávicího systému, léčí rány, zmírňuje otoky a podlitiny, čistí krev a zvyšuje kvalitu imunitního systému, zmírňuje bolesti hlavy i očí a klidní mysl, pomáhá vylepšit pleť a řeší kožní problémy


Je kamenem, který:
· pomáhá odvykat závislostem
· ruší geopatogení zóny
· otvírá duchovní vnímání , cestu do vyšších realit
· klidní mysl a podporuje jasné myšlení
· pomáhá při rozhodování a dosahování cílů v reálném světě
· klidní naše vnitřní bolesti - smutky, křivdy a viny
· mění psychické útoky na lásku
· nepoužívat při schizofrenii (protože tento kámen vzbuzuje intuitivní sny)

Jako většina drahých kamínků a polodrahokamů je mnohem lépe nosit (pokud možno) příliš technicky neopracovaný kámen (ve šperku) nebo jen tak v ruce. Vhodné je přikládat ho mezi oči (v místě 3. oka), ale i tady platí "všeho s mírou".


Má rád vzduch a čas od času se rád "vykoupe" v chladné (nikoli ledové) tekoucí vodě.Jaspis

13. června 2015 v 15:36 | Jitka |  Ostatní
Jaspis - kámen dlouhověkosti

Je v mnoha barevných odstínech, které se hodí na jednotlivé čakry. O jeho pomoc můžeme poprosit při:
 • ženských onemocněních, nevolnosti, chudokrevnosti - zmírňuje nedostatek železa v krvi, zvláště ve spojení s hematitech, depresích, nechutenství
Posiluje:
 • játra, srdce
Je kamenem, který:
 • je vhodný na solar plexus, podporuje naše pochopení
 • ochraňuje před negativní energií
 • zmírňuje neštěstí a přispívá k poznání příčin a následků karmy
 • provází do minulých životů a uvolňuje vzpomínky
 • má rád vítr a vzduch
Nabíjí se měsíční energií a také na nepřímém slunci (podle barvy). Teplé barvy snesou slunce.


Masáž – jednoznačně ano, ale....

12. června 2015 v 14:03 | Jitka |  Masáže
O tom, že nám masáže pomáhají není pochyb. Stále se objevují nové styly a nabídka služeb se v této oblasti rozšiřuje. Proč ne, ale o čem se příliš nemluví, resp. na co si dát před masáží pozor, se buď nedozvíme vůbec nebo pozdě. Spoléhá se na etický kodex maséra a jeho sdílnost. A protože je to všechno o čase, kdy se objednáte na masáž, dojdete tam a na místě se dozvíte, že zrovna pro vás msáž není vhodná, je tak trochu na mrtvici. Proto jsem se rozhodla uvést níže pár drobných preventivních upozornění. Rozhodně to není úplně vše, jen hrubý základ. (Při úplných informacích by z toho byla fakt moc pěkná brožůra..).

Základem je, jako ve všem, vědět co chci a podle toho hledat vhodný typ masáže. Nabídka je široká. Lidé si zvykli chodit na masáž zad, ale čas od času si nechat protáhnout nohy a ruce je super (teda pro klienta, pro maséra je to slušná dřina). Mimochodem běžně se masíruje i břicho a hruď u mužů (dekolt u žen).

Takže, jak poznáte dobrého maséra?
- Vybíráte-li jinak než na doporučení známých (nebo striktní příkaz lékaře), pak se podívejte na jeho stránky - jak na vás působí. Sledujte např. při telefonickém objednání jeho chování a reakci. Pokud vám něco na něm nesedí, zvolte někoho jiného. Cena je sice důležitá, ale zdraví máme jen jedno. (Vzpomeňte si např. na to, jak se mění styl vašeho řízení auta když jste naštvaní a jak když máte dobrou náladu). Jistě, špatný den může mít každý, ale profesionál, který dělá svou práci rád, se umí i se svou nenáladou vypořádat tak, že vy ji nepocítíte
- Provede před první masáží diagnostiku, kde mimo jiné zjišťuje váš zdravotní stav. Nebraňte se tomu, je pro vaše dobro sdělit všechny zdravotní problémy. Eliminujete tak své problémy (viz info níže)
- Dobu trvání masáže uvádí jen předběžně (ano, určitě jisté časové omezení platí i z jeho strany, ale cílem je uvolnit svaly a ulevit od bolesti, proto někdy masáž některé z partií může trvat o chvilku méně nebo i déle než se standardně uvádí. Nemělo by však být pravidelně výrazně (o desítky) minut kratší
- Je vždy čistě oblečen a masáž provádí v čistém prostředí (min. s dostupností tekoucí vody). Je jeho povinností omýt si ruce před (a často i během) masáží
- Vy sami si můžete zvolit, zda po dobu masáže budete v klidu (ideální je, když je k dispozici třeba tichá klidná hudba) nebo budete s masérem konverzovat. Určitě je důležité nebát se mu sdělit, když masáž bude bolet. Masér by měl vycítit sám, jakou silou má působit. Masáž může být nepříjemná, ale obvykle platí, že nesmí "jít do bolesti". Něco jiného je, chodíte-li přímo k fyzioterapeutovi nebo egoterapeutovi např. po operaci, kdy masáže kombinuje s cvičením apod. Tady se může stát, že určitý hmat nevynechá a nebo tlak nezmírní. V tomto případě je třeba poslouchat stejně, jako si nedovolíme odporovat lékaři.

Co by mělo být samozřejmé z vaší strany
- I masér může odmítnout klienta, jestliže kontraindikace mohou ohrozit zdraví klienta nebo maséra samotného. To samé ale platí i v případě, že někdo přijde na masáž a pár dní se prostě neměl čas umýt. I maséři jsou jen lidi a nemusí si nechat líbit úplně všechno.
- Podat všechny důležité informace o vašem zdravotním stavu
- Zjistit, pro svou představu, kolik přibližně masáží je ve vašem případě vhodné. Je omyl domnívat se, že jednou přijdu na masáž a hurá jsem hepí...

- Máte-li kožní problémy, je třeba na to maséra upozornit. Cílem je váš stav nezhoršit a on nesmí ohrozit ani své zdraví, protože by sám mohl přenášet kožní problémy dál. Tady je vhodné se domluvit např. na tom, že se určitá partie těla při masáži vynechá nebo masér použije jednorázové rukavice.

Mezi základní kontraindikace patří např.: vysoký krevní tlak, operované srdce, křečové žíly, akutní úraz nebo otevřené rány, horečnaté onemocnění, opary, vše co souvisí s lymfou, závažné onemocnění typu rakoviny, revma, různé typy alergií (např. vnitrokožní tlak) nebo alergie na určité látky (do empspom, gelů, prášků a masážních olejů se přidávají různé esence, které by vás mohli následně kožně potrápit), ale i různé kožní vředy a akné. Mohla bych pokračovat ještě dalším dlouhatananáským seznamem. Není mojím cílem odradit vás, a kontraindikace ne vždy znamená, že prostě masáž nemůžete mít. Někdy ji stačí jen posunout (např. u horečnatých onemocnění a oparů). Jde jen o to, zvolit tu nejsprávnější metodu u vás a případně vynechat buď některé standardní hmaty nebo některou partii těla prostě nemasírovat. I proto je důležité s masérem komunikovat otevřeně a společně pak najdete řešení.

Přeji vám, ať vždy narazíte na empatického maséra, který vám pomůže od bolesti a dokáže uvolnit nejen vaše tělesné svaly, ale uvolní i duševní napětí.
Babské rady – 3.díl

11. června 2015 v 20:18 | Jitka |  Bylinky
 • Na popraskané ruce a nohy (kromě pemzy) pomůže po umytí teplou vodou citron. Do postele si vezměte ponožky a rukavice. Aby citron vydržel, nakapejte na talířek trochu octa a citron do něj položte. Skvělým prostředkem je také kromě lékařské vazelíny domácí sádlo. Ponožky jsou v tomto případě nutností.
 • Účinnou zbraní proti celulitidě je směs soli a jílu. Vznikou pastu naneste v silné vrstvě na postižené místo a přikryjte potravinovou fólií. Nechte působit aspoň hodinu a potom pomalu krouživými pohyby směs smyjte
 • Potící se nohy pravidelně koupejte ve vrbové kůře. Svařte 30 gramů kůry v půl litru vody. Nechte vychladnout na příjemnou teplotu a poté nohy koupejte nejlépe večer po umytí. Podbnou koupel můžete připravit i z ořechového listí
 • S problémy s hlasivkami vám pomůže ohřátá vincentka s polotučným mlékem (půl na půl)
 • Na škytavku existují tisíce rad. Jedna z nich je stisknout si obě nosní dírky jednou rukou a druhou rukou pomalu pít vodu nebo čaj. Pokud to nepomůže, zkuste sníst kostu cukru pokapanou koňakem nebo třeba říci na jedno nedchnutí nahlas říkačku : šla šlukačka přes moře, potkala tam Řehoře, Řehoř se vrátil, šlukačku zmlátil a aspoň 3x zopakovat Úžasný
 • Akné a zanícené boláky nejlépe vyčistíte tea-tree olejem, naopak na pokužku nikdy nepoužívejte alkohol, ten vysuší kůži a podráždí, mohou po něm tak zbýt na kůži drobné jizvičky
 • Objeví-li se vám opar, potom nezoufejte. Rychle a bez popraskání okolního rtu mizí, když si ho několikrát denně zapudrujete moukou. (Stačí jen maličké - prakticky neviditelné množství mouky). Nebo (ho) musíte leknout. Údajně když se lekneme, lekne se i opar a zmizí sám Usmívající se
 • Konzumace čerstvých švestek je pro lidské tělo blahodárná. Kromě toho, že budete lépe zažívat, pravidelná konzumace vede k bělejším zubům. K bílým zubům vám také pomůže, když si je budete čistit každý den jahodovou kašičkou (samozřejmě z čerstvých, rozmačkaných jahod)
 • Citlivé a krvácivé dásně mohou pěkně potrápit. Pomůže vám, když budete posilovat dásně žvýkáním ostružinových listů. Tyto listy ale nepolykejte. Nebo si prostě vyplachujte ústa pravidelně šalvějovým odvarem
a možná bude ještě někdy pokračování


Babské rady – 2.díl

9. června 2015 v 20:23 | Jitka |  Bylinky
 • Vysoké horečky se zbavíte mimo studených zábalů i tak, že si ve 4 litrech vody svaříte hrst dubové kůry, kterou vaříte cca 10 min. Do této lázně přidejte 2 lžíce soli a 20 min. v ní koupejte nohy
 • V případě bolesti zubů a otoku dásní sežeňte trochu vodky,(koňaku nebo rumu). Podržet malé loknutí v místě bolesti. (Pozor na množství, i po malých doušcích si můžete přivodit další bolest J - tentokrát hlavy). Další možnou (opět trochu alkoholickou) pomocí je přidat na vatu namočenou v destilátu na prach roztlučený hřebíček. Obklad nechat působit hodinu. Tyto obklady opakovat v průběhu dne
 • Pokud jste se spálili na sluníčku, potom si připravte vlahou koupel, do které nasypte jeden šálek drcených ovesných vloček, jeden šálek mléka dvě polévkové lžíce medu a dvě lžíce gelu aloe vera
 • Pokud vás trápí bradavice, je třeba je potírat denně propolisovými kapkam (místo přelepte, propolis barví stejně jako vlašťovičník, i ten na bradavice zabírá. Jiná rada říká, že je možné na bradavici přikládat pro změknutí vnitřek banánové slupky, po dvou týdnech se viditelně scvrkne a po 6 týdnech mizí (ale ta cena za banány ...
 • Pokud vás trápí lupy, nechte přes noc vyluhovat dva sáčky zeleného čaje v jednom šálku horké vody. Tímto vychladlým nálevem si masírujte pokožku hlavy. Je třeba několik dní opakovat. Blondýnky by pro krásné vlasy měly používat pro poslední opláchnutí po umytí heřmánkový odvar, zatímco brunetky kopřivový odvar. Kopřivy také pomáhají proti padání vlasů
 • Pokud vás trápí žlučníkové kameny, potom natrhejte pampeliškové stonky a snězte je. Je také možné je přidávat do salátů. Prý se mají jíst po dobu 2 týdnů
 • V případě namoženého lýtkového svalu, tlačte doprostřed tohoto svalu palcem přibližně po dobu 30 vteřin a pak na stejnou dobu povolte tlak. Opakujte postup znovu . Napětí ve svalu by mělo během několika minut pominout
 • Pokud vás trápí nadýmání, jezte mrkev po dobu několika dnů, nejlépe najemno nastrouhané. Vyčistí se jí trávicí trakt a za několik dní nadýmání zmizí
 • Plíseň na nohou odstraníme nejléoe lázní ze šalvěje a levandule. Do litru vroucí vody vhodíme hrst šalvěje a půl hrsti levandule
 • Při zácpě je dobré každý večer pojídat domácí škvarky. Pokud vám škvarky nechutnají stejnou službu udělá i lžíce švestkových povidel rozpuštěných se lžičkou másla. Je to chutné a účinné
 • Lístky z břízy, trhané koncem května a začátkem června vám pomůžou při revmatických obtížích. Ušte je pozvolna ve stínu a chladu. Každý den nechte vyluhovat 8 lístků asi 15 min. Čaj pijte před spaním
 • Jedna kapka mátového oleje rozetřená po čele a spáncích vám pomůže od bolesti hlavy. Pomůže vám také čerstvý křenový lupen
 • Na záděry na rukou pomůže olivový olej. Prsty v něm koupejte minimálně 10 minut a na závěr promněte celé ruce, okolí nehtů a jednotlivé prsty
pokračování příště S vyplazeným jazykem


O vyjednávání a přesvědčování

9. června 2015 v 13:36 | Jitka |  Knihy co stojí za to
Dnes je to o (pro mne trochu kontraverzní) knize : "Umění vyjednávat a přesvědčit v obtížných situacích" autora Matthiase Schrannera.

Autorská práva, zmíněná v knize, jsou velmi striktní a zakazují jakoukoli interpretaci. Takže opravdu jen krátce. Kniha vyšla tištěná (v r. 2001 v Německu, u nás až o 10 let později) a je dostupná i jako ebook.

Jak už název sám napovídá, je vhodná pro ty, kteří se chtějí dovědět víc o, řekněme, velmi a velmi zásadních rozhovorech. Na druhou stranu, kdo z nás dnes a denně vyjednává se zločinci, vyděrači a nebo obětmi (nebo, že by Úžasný ano?) Embargo na informace, dle mého názoru, souvisí s tím, že autor je koučem, který úspěšně připravuje a školí managery velmi významných světových společností.

Tato kniha by si u mne vysloužila známku 3-, ale to je jen můj subjektivní dojem. Nejspíš se nikdy nebudu živit jako policejní vyjednavač a ani řídit zeměkouli. I tito lidé jsou mezi námi třeba. Takže kdo chce a nemá co číst.....


Babské rady – 1.díl

7. června 2015 v 20:35 | Jitka |  Bylinky
Babské rady, aneb jak na neduhy "po staru"...
Předem se omlávám všem, kdo momentálně luští křížovky "Bylinky a babské léčitelství"
 • První pomoc na příliš unavené oči poskytne heřmánek. Namočte pro každé oko jeden tampon do heřmánkové tinktury nebo čaje, položte je na zavřené oči a nechte působit 15 minut.Pokud trpíte zánětem spojivek, vhoďte lžičku sušeného světlíku lékařského nebo tří lžiček hermánku do tří dcl vroucí vody, vařte 15 min. (zceďte a nechte vychladnout). Do odvaru namáčejte 3x denně jemný kapesník a přikládejte na oči jako obklad
 • Pálení žáhy je velmi nepříjemná záležitost. Okamžitou úlevu většinou přináší zvýšená poloha horní poloviny těla nebo vypití sklenky vlažné vody. Někomu pomáhá také vypít hrnek mléka nebo konzumace na jemno nastrouhané mrkve. Smetana se doporučuje po lžičkách užívat 3 dny (a nejíst nic jiného). Takto bychom měli konzumovat až 5 sklenic (?) kysané smetany
 • Jednou z nejznámějších babských rad pro omlazení a vyhlazení pleti je její napařování nad párou. Pro zintenzivnění kůry vhoďte do vroucí vody jednu polévkovou lžíci medu a několik kapek ctironové šťávy
 • Pokud vám otékají nohy, pomůže vám kostivalová mast. Omyjte kostivalový kořen a nakrájejte na tenká kolečka a vložte do sklenice. Zalijte francovkou. Nechte odstát 3 týdny a poté slijte. Tímto mazáním si masírujte nohy. Další variantou je pít vodu z uvařené čočky. Odvodňující účinky má také čaj z třezalky, slivoně, kořene pampelišky nebo obyčejné petržele
 • Při nespavosti pomůže meduňkový čaj. Při jeho přípravě se držte poměru 1 kávové lžičky sušenné meduňky na šálek vody. Čaj pijte (nikoli těsně před spaním) vlažný
 • Kdo by si nepřál lepší paměť? Pro její posílení stačí hrst čerstvých květů brutnáku lékařského vhodit do čtvrtlitru vroucí vody a nechat 10 min. louhovat. Pít každou hodinu jeden doušek. Výsledky na sebe nenechají dlouho čekat
 • Klimaktérium je doprovázeno mnoha nepříjemnými změnami. Úlevu přinese šalvějový odvar. Lžíci šalvěje spařte ve vroucí vodě a nechte pod pokličkou 15 min. louhovat. Zcezený odvar popíjejte po douškách celý den
 • Na včelí a vosí bodnutí pomáhá (po odstranění žihadla z rány a omytí postiženého místa mýdlovou vodou) přiložený obklad napuštěný octem nebo přiložení kolečka cibule
 • Čaj proti depresi připravíme z třezalky. Než se dostaví psychická úleva, budete ho muset užívat minimálně 2 týdny po dvou až třech šálcích denně. Pak je vhodné třezalku na 5-6 týdnů vypustit. Třezalka také zvyšuje citlivost na světlo, proto je vhodné při její intenziivní "konzumaci" vypustit opalování, aby se netvořily pigmentové skvrny
 • Na bolavá záda pomůže bramborový zábal, určený k uvolnění ztuhlých svalů (nebo že by masáž?). Uvařte 6 brambor, horké je zabalte do utěrky nebo pleny a rozmačkejte vidličkou. Přes látku potom položte na bolavé místo
 • Malé ranky a škrábnutí se lépe zahojí, když je pokapete kapkou medu. Med je antiseptikum, působí v ráně protizánětlivě a urychluje hojení
 • Zápach z úst (po česneku, po opici....) lze eliminovat rozkousáním několika zrnek pražené kávy. Pomáhá také žvýkání snítky petrželky nebo máty. Pokud zápach způsobuje vaše trávení nebo paradontóza, potom ve čtvrt litru vody svařte lžičku tymiánu a nechte 15 min. louhovat, potom zceďte a pijte alespoň 3x denně. Za několik dnů se dostaví výsledky.

Pokračování příště...