Masáž – jednoznačně ano, ale....

12. června 2015 v 14:03 | Jitka |  Masáže
O tom, že nám masáže pomáhají není pochyb. Stále se objevují nové styly a nabídka služeb se v této oblasti rozšiřuje. Proč ne, ale o čem se příliš nemluví, resp. na co si dát před masáží pozor, se buď nedozvíme vůbec nebo pozdě. Spoléhá se na etický kodex maséra a jeho sdílnost. A protože je to všechno o čase, kdy se objednáte na masáž, dojdete tam a na místě se dozvíte, že zrovna pro vás msáž není vhodná, je tak trochu na mrtvici. Proto jsem se rozhodla uvést níže pár drobných preventivních upozornění. Rozhodně to není úplně vše, jen hrubý základ. (Při úplných informacích by z toho byla fakt moc pěkná brožůra..).

Základem je, jako ve všem, vědět co chci a podle toho hledat vhodný typ masáže. Nabídka je široká. Lidé si zvykli chodit na masáž zad, ale čas od času si nechat protáhnout nohy a ruce je super (teda pro klienta, pro maséra je to slušná dřina). Mimochodem běžně se masíruje i břicho a hruď u mužů (dekolt u žen).

Takže, jak poznáte dobrého maséra?
- Vybíráte-li jinak než na doporučení známých (nebo striktní příkaz lékaře), pak se podívejte na jeho stránky - jak na vás působí. Sledujte např. při telefonickém objednání jeho chování a reakci. Pokud vám něco na něm nesedí, zvolte někoho jiného. Cena je sice důležitá, ale zdraví máme jen jedno. (Vzpomeňte si např. na to, jak se mění styl vašeho řízení auta když jste naštvaní a jak když máte dobrou náladu). Jistě, špatný den může mít každý, ale profesionál, který dělá svou práci rád, se umí i se svou nenáladou vypořádat tak, že vy ji nepocítíte
- Provede před první masáží diagnostiku, kde mimo jiné zjišťuje váš zdravotní stav. Nebraňte se tomu, je pro vaše dobro sdělit všechny zdravotní problémy. Eliminujete tak své problémy (viz info níže)
- Dobu trvání masáže uvádí jen předběžně (ano, určitě jisté časové omezení platí i z jeho strany, ale cílem je uvolnit svaly a ulevit od bolesti, proto někdy masáž některé z partií může trvat o chvilku méně nebo i déle než se standardně uvádí. Nemělo by však být pravidelně výrazně (o desítky) minut kratší
- Je vždy čistě oblečen a masáž provádí v čistém prostředí (min. s dostupností tekoucí vody). Je jeho povinností omýt si ruce před (a často i během) masáží
- Vy sami si můžete zvolit, zda po dobu masáže budete v klidu (ideální je, když je k dispozici třeba tichá klidná hudba) nebo budete s masérem konverzovat. Určitě je důležité nebát se mu sdělit, když masáž bude bolet. Masér by měl vycítit sám, jakou silou má působit. Masáž může být nepříjemná, ale obvykle platí, že nesmí "jít do bolesti". Něco jiného je, chodíte-li přímo k fyzioterapeutovi nebo egoterapeutovi např. po operaci, kdy masáže kombinuje s cvičením apod. Tady se může stát, že určitý hmat nevynechá a nebo tlak nezmírní. V tomto případě je třeba poslouchat stejně, jako si nedovolíme odporovat lékaři.

Co by mělo být samozřejmé z vaší strany
- I masér může odmítnout klienta, jestliže kontraindikace mohou ohrozit zdraví klienta nebo maséra samotného. To samé ale platí i v případě, že někdo přijde na masáž a pár dní se prostě neměl čas umýt. I maséři jsou jen lidi a nemusí si nechat líbit úplně všechno.
- Podat všechny důležité informace o vašem zdravotním stavu
- Zjistit, pro svou představu, kolik přibližně masáží je ve vašem případě vhodné. Je omyl domnívat se, že jednou přijdu na masáž a hurá jsem hepí...

- Máte-li kožní problémy, je třeba na to maséra upozornit. Cílem je váš stav nezhoršit a on nesmí ohrozit ani své zdraví, protože by sám mohl přenášet kožní problémy dál. Tady je vhodné se domluvit např. na tom, že se určitá partie těla při masáži vynechá nebo masér použije jednorázové rukavice.

Mezi základní kontraindikace patří např.: vysoký krevní tlak, operované srdce, křečové žíly, akutní úraz nebo otevřené rány, horečnaté onemocnění, opary, vše co souvisí s lymfou, závažné onemocnění typu rakoviny, revma, různé typy alergií (např. vnitrokožní tlak) nebo alergie na určité látky (do empspom, gelů, prášků a masážních olejů se přidávají různé esence, které by vás mohli následně kožně potrápit), ale i různé kožní vředy a akné. Mohla bych pokračovat ještě dalším dlouhatananáským seznamem. Není mojím cílem odradit vás, a kontraindikace ne vždy znamená, že prostě masáž nemůžete mít. Někdy ji stačí jen posunout (např. u horečnatých onemocnění a oparů). Jde jen o to, zvolit tu nejsprávnější metodu u vás a případně vynechat buď některé standardní hmaty nebo některou partii těla prostě nemasírovat. I proto je důležité s masérem komunikovat otevřeně a společně pak najdete řešení.

Přeji vám, ať vždy narazíte na empatického maséra, který vám pomůže od bolesti a dokáže uvolnit nejen vaše tělesné svaly, ale uvolní i duševní napětí. 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama