Duben 2016

Masáž trochu jinak - co když ji nesmím?

28. dubna 2016 v 10:00 | Jitka |  Masáže
O historii masáží jsem již psala, stejně tak o tom, že uvolnění svalstva přináší úlevu nejen svalům, ale i naší psychice. Svaly v našem těle jsou rozloženy v několika vrstvách a proto je pravidelnost masáží důležitá. Každou masáží se uvolňuje svalstvo postupně od "horních - povrchových" svalů hlouběji. Většinu naší lidské populace sužuje bolest zad. Proto většina z nás chodí na masáže zad a šíje. Dopřát si masáž rukou a nohou nebo břicha a hrudi/dekoltu vůbec není špatné (i když pro maséra jsou některé partie, třeba právě nohy více namáhavé). Masáží dochází k vnitřní stimulaci jednotlivých orgánů. Příkladem je třeba zlepšení krevního oběhu a funkčnosti nervové soustavy. I stimulace a posílení břišních svalů je důležité.

Co dělat když nás bolí tělo a nemůžeme nebo dokonce nesmíme na masáž?

Ve svém článku jsem psala i o tom, že existují různá omezení, kdy masáž není vhodná. Nejjhorší vianta je, když lékři dočasně nebo trvale zakáží sport a masáž a doporučí obstřky a zázračné pilulky. Komu to nestačí, může to zkusit ještě trochu jinak.
  • První krok je zjistit si co opravdu nesmíme a také jak dlouho
  • Vždycky existuje varianta jemného cvičení, které zvládneme i při zákazech a lékařských omezeních. Když své tělo dlouhodobě zatěžuji jednostranně, pak nemohu čekat, že se automaticky uvolní i nepoužívané svaly. (Např. vrcholoví sportovci, kteří se věnují jen jednomu sportu přetěžují jen určitou část svého těla)
  • Existuje jen opravdu minimum případů, kdy je nutné spoléhat jen na obstřiky a léky
  • Co nám může pomoci, je prohřívání bolavých částí těla a o této variantě se chci zmínit víc. I tady se mohu rozhodnout, zda se svěřím do péče odborníka nebo si pomohu sama. (Prohřívání bolavého místa uvolňuje svalstvo a podporuje správnou činnost organizmu).
Infralamp je dnes na trhu velký výběr. tady asi není co dodat, v příbalovém letáku bude popis práce s lampou. Další variantou prohřívání, kterou vám může většina masérů nabídnout je nahřívání nebo přímo masáž lávovými kameny. Pro stimulaci se používají nahřáté kameny v kombinaci s masážními prostředky (nejčastěji oleji a emulzemi). Kamenů různé kvality a různého cenového rozpětí je na trhu také dostatek. V lékárnách jsou dostupné prohřívací náplasti (já jsem spíš zastáncem gelových sáčků. Jsou větší a mohou lépe variablině posloužit svému účelu). Už v minulosti se používaly termoláhve a nahřívací pánve (nejčastěji pro prohřátí peřin :)).

Zásady pro využití domácí samoléčby prohříváním nejsou složité.

Není vhodné nařívat zánětlivá místa, přkládat cokoli na otevřené rány a v případě, že si nejste jistí, prostě se zeptejte svého lékaře,zda je prohřívání pro vás vhodné. Termo-gelové-sáčky a kameny (placáčky různých rozměrů, nejlépe o síle 1 - 2 cm) nahřejete jednoduše na sporáku v hrnci s vodou. Když se voda začně vařit, prostě odstavte hrnec, a buď vodu opatrně slijte, nebo použijte kleště a do připraveného ručníku vložte nahřívaný předmět. Potom stačí mít připravený ručník, který přiložíte na místo, které chcete prohřát a opatrně na něj přikládáte kameny nebo nahřátý sáček a opět můžete přirkýt ručníkem. Ošetřit prohřáté místo můžete po prohřátí svou oblíbenou kosmetikou. Důležité je, že kameny i sáček musí hřát a nikoli pálit. Zejména cukrovkáři a malé děti jsou náchylní k popálení. Je to snadné, když to pálí, tak to na chvíli sundám a nebo posunu. Kameny nepokládejte přímo na páteř, ale podle ní. Každý z nás je jiný a proto někomu stačí 10 min. a někdo si to rád prodlouží.

Nicméně masáž je masáž, přesto i toto je alternativa, jak si pomoci od bolesti a podpořit uvolnění.


Křen je prevence i lék

27. dubna 2016 v 16:00 | Jitka |  Bylinky
Křen selský, patří mezi kořenovou zeleninu. Pravda, teď na jaře není úplně čas na to dolovat ho ze zahrádky, ale koupit se dá a protože je hodně účinný (a také chutný), tak proč ho nezařadit mezi to, co nám pomáhá celoročně.

Původem je podle jedněch zdrojů z jihovýchodní Evropy a Asie, podle jiných zdrojů z Ameriky. Takže trvalka hodně "vytrvalá" a daří se jí všude.

Angličané křen nazývají koňská ředkvička. Rádi ji okusují, hlavně kořeny koně i všechna zvířata chovaná na farmách. V 16. a 17. století se z léčivky stala hlavně pochutina, kdy ji Němci a Dánové začali přidávat do omáček k masu a rybám. Ve středověku se podával křen jako prostředek podporující trávení a jako léčivka pro uzdravení ledvin (vyjma těhotných).

Věřilo se, že poházený kořen křenu kolem domu odhání zlo. V magii se přidával strouhaný křen do kadidel při vymítání ďábla a házel se do rituálních ohňů za vlády planety Mars. Vařené křenové listy sloužily jako žluté barvivo k obarvení obřadních rouch.

Křenová šťáva smíchaná s vinným octem se používá k prosvětlení pih a pigmentových skvrn. Kořen namočený do mléka pak slouží jako pleťové mléko.

Na kašel,pro uvolnění dutin a pro pročištění ledvin - Nastrouhejte a rozetřete křen a smíchejte s medem. Užívejte ráno nalačno, po obědě a včer před spaním čajovou lžičku (u dětí jen 1/2 lžičky)

Protichřipkový salát a pro posílení imunity - 500 g kysaného zelí, 1-2 mrkve, 1 větší jablko, 1 cibule, 1 lžíce strouhaného křenu, zakysaná smetana (Kysané zelí a cibuli nakrájíme a mrkev s jablkem nastrouháme, přidáme strouhaný křen a
a zalijeme smetanou. Dobře promícháme)

Křenový sirup - 4 lžíte nadrobno nastrouhaného očistěného kořene, 4 lžíce dobře pokrájené nebo nasekané cibule a 4 polévkové lžíce medu (možno přidat 3 lžíce vody). Vše svařit krátce (4 min.) a uložit (kdo chce po zcezení) ve sklenici do lednice. Užívat ráno a večer v době viroz a chřipkových epidemií jako prevenci nebo i jako doplňující lék

Dýchám, tedy žiji

24. dubna 2016 v 16:03 | Jitka |  O životě
Náš život začíná prvním a končí posledním nádechem. Je to jedna ze základních životních funkcí (nejen) lidského těla. Většina z nás svému dýchání nevěnujeme pozornost a bohužel, celá řadda z nás již od dětství dýchá nedostatečně, povrchově. Kdo nebo co určuje rytmus našeho dýchání? Je více faktorů, které tento proces ovlivňují. Jsou to nejen vrozené dispozice, ale i pocity a situace, které nás ovlivňují.


Vrozenými dispozicemi nemyslím jen dědičnost respiračních onemocnění v rámci rodiny, ale i způsob držení těla a pohybové návyky. I při určité nestandardní námaze si naše tělo pomáhá jak může a to i změnou dýchání. Mezi pocity, které nejvíce negativně ovlivňují způsob našeho dýchání je strach, obavy a bolest.

Správné dýchání je základem našeho zdraví. Nejde jen o plíce, srdce, oběhovou soustavu, práci mozku, ale stav celého organizmu. Centrum dýchací soustavy člověka je umístěno v prodloužené míše, už z toho je zřejmé, že dech má značný vliv na naši nervovou soustavu (nebo chcete-li na to, jestli se jsme schopni rychle uklidnit, tzv. rozdýchat to J). Shodnout se na tom, jak hluboce máme při různých činnostech dýchat je prakticky nemožné. Každý organizmus je nastaven trochu jinak. Jinak dýcháme když sedíme pohodlně v křesle a čteme si poutavou knihu, jinak při procházce a jinak při úprku za odjíždějícím vlakem (zvlášť, když běh pravidelně netrénujeme).


Nejdříve je třeba si uvědomit, jestli dýcháme správně. Povrchové, trhané a přerušované dýchání je nedostatečné. Způsobů, jak docílit správného dýchání je popsáno mnoho. Z vlastní zkušenosti vím, že i když se budu dokola dívat na obrázek, kde mám nakreslenou bránici a že ji mám do dýchání zapojit, moc mi to v prohloubení dechu nepomůže. Snad si ji uvědomím při hlubokém smíchu, při dráždivém kašli a kýchání. Za to, ale vím, že mohu své dýchání pěkně ténovat i jinak. Takže pár malých rad pro ty, co jsou na tom tak jako já, vrcholově nesportují a přesto chtějí trochu ozdravit-rozdýchat svůj organizmus a vyhnout se zbytečným virozám a chřipkám a být víc v pohodě.
  • Nejlépe když jdete na procházku, střídejte rychlou a pomalou chůzi. Zkuste se co nejvíce nadechovat nosem na 10 (a postupně i více) kroků a na dalších 10 kroků vydechujte postupně ústy. Opakujte a při dalších procházkách přidávejte další desítky kroků... Jednak se tím naučíte hospodařit s kyslíkem ve svém organizmu a prohloubí se kapacita plic, ale také si zpočátku budete uvědomovat, jak nepravidelně dýcháme a to se postupně upraví.
  • Druhý způsob je pro lenochy J. Lehněte si na záda a položte malý polštářek na břicho a své ruce přiložte na hrudník a trénujte nádech a výdech jen tak, aby se zvedaly při dýchání jen vaše ruce, resp. hrudník. Následně polštářek umístěte na hrudník a rukama na bříšku sledujte způsob dýchání co nejvíce do břicha.
  • Poslední rada se spíš týká držení našeho těla. Pamatujte, že kdo má záda ohnutá jak luk (a je fuk jestli věkem nebo od starostí), utlačuje nejen své plíce, ale omezuje práci i svého srdíčka. Proto nezapomínejte, že rozpřáhnout ruce a nadýchnout se než obejmete svého partnera nebo kamaráda, vám srovná záda, uvolní plíce a udělá radost. Stejně tak jako hluboký smích od srdce, který přinese spolu s endorfiny radost celému vašemu tělu.Nejsou to nijak převratné a náročné formy, přesto si právě teď možná někdo z vás uvědomí, že je třeba si občas vzpomenout a věnovat pár minut času sledování a prohlubování svého dýchání s vědomím, že něco dělá pro své zdraví. Jo a když se něco nedaří, jste smutní nebo se bojíte, prostě to rozdýchejte.Pampeliškový med

22. dubna 2016 v 9:12 | Jitka |  Bylinky
Je čas, kdy všude kolem rozkvétají pampelišky a ty mi připomněly, že jsem už jako dítě ráda dělávala pampeliškový med.

Pravda je, že se od toho včelího trochu liší, přesto chutná báječně a je plný vitamínů. Kdo chce, může zkusit. Co k tomu je třeba?

200 květů pampelišky
1 celý citron
1 kg cukru

Příprava je snadná. Květy pampelišky sbírám tam, kde vím, že není přílišná frekvence venčících se pejsků :(((. Přesto je namočím a první vodu sliju. Na 200 květů je podle starého receptu 1 l vody. Z vlastní zkušenosti vím, že 3/4 l vody stačí, med potom lépe houstne. Ke květům a vodě přidám omytý a na čtvrtky nakrájený citron. Vše 10 - 15 min. povařím a nechám odstát 24 hodin.. Druhý den zcedím přes plátýnko a zahřívám až k varu. Postupně přidávám cukr a do rozpuštění míchám. Vařím cca 15 - 20 min.. Med je hotový. Plním jej ještě horký do vyvaařených, šroubovacích sklenic. Ideálně skladujte na suchém a temném místě.


Obsidián

20. dubna 2016 v 20:00 | Jitka |  Ostatní
Obsidián
-
Nebo také sopečné křemčité sklo. Tento popis mi sice nesedí, ale pravdou je, že se jedná o velice silný kámen a není radno brát jeho sílu na lehkou váhu. Na jedné straně byl od pravěku využíván jako zbraň, na straně druhé jako šperk. Každopádně je to posvátný kámen indiánů.- - Z vlastní zkušenosti vím, že odvádí z těla smutek a bolest. Je to kámen léčící duši na všech úrovních. Může být však nevypočitatelný, může znásobit špatné vlastnosti, proto nedoporučuji jeho využití např. v podobě šperku. Naopak, kámen umístěný v místnosti, kterou je třeba očistit od negativních vlivů, tam je obsidián jeden z nejlepších. Jedná se o kámen neomezených schopností, ale opatrně s ním.

- Pokud chcete jeho pomoc, zvažujte dobře co žádáte a před použitím nezapomeňte jej omýt v chladné vodě.


Divergence

20. dubna 2016 v 15:45 | Jitka |  Knihy co stojí za to
Divergence - Veronica Roth
-
Elektornikcá kniha (u nás přeloženo v r. 2012) - jedná se o první díl trilogie

O mladé americké autorce jsem do přečtení této knihy neslyšela a přestože jsem si ji nevybrala, po přečtení ve mně zůstal hluboký dojem.

Je to román, scifi nebo červená knihovna? Záleží na tom, co kdo chce, najde se tam kousek od všeho. Hlavní hrdinka žije v trochu jiném světě než my a je postavena před řadu zkoušek, aby pochopila princip divergence a své zařazení do života.

Pro mne přinesla zásadní potvrzení pravdy, že strach a nerozhodnost blokuje rozum a tím i možnost dosáhnout svého cíle. Také volba těch lidí, kterým důvěřujeme a chceme je ve svém životě je důležitá. Rozhodnutí, zda jít cestou pocitů nebo cestou logiky není vždy snadné.


Ten, kdo se nebude dívat na text jen jako na román pochopí. Jednotlivé frakce společnosti o kterých kniha hovoří, jsou vlastně povahové vlastnosti v nás, jen záleží na poměru, ve kterém jsou v nás zastoupeny.
Otázka, na kterou si každý čtenář musí odpovědět sám je: co je divergence? Rozdílnost nebo naopak potřeba sjednocení a uvědomění si všech frakcí v nás tak, abychom dosáhli rovnováhy?

Ať už se rozhodnete číst jen tak nebo hledat hloubku myšlenky v této knize, přeji vám příjemné čtení.


p.s. pokračování trilogie : Rezistence, Aliance

Rubín

18. dubna 2016 v 17:00 | Jitka |  Ostatní
Rubín

- Kamínek srdce, energií a čisté krve. Jinak také oxid hlinitý. Je to zdroj láskyplných emocí. Posiluje harmonii a intuici, chránípřed negativními vlivy okolí. Pomáhá při srdeční slabosti, žilní nedostatečnosti a při čistění krve a krevního řečiště. Pomáhá také při ženských obtížích.


- - Je to kámen rovnováhy a lásky. Nesouhlasím s tvrzením, že tento kámen posiluje egoismus. Vím, že podporuje rozvíjení zdravého sebevědomí v tom správném slova smyslu a nikoli bezohledné dosahování cílů.


- - Rubínové srdce je symbolem ochrany na všech úrovních a znamená lásku ve všech jejích podobách. Rubínové šperky je třeba čas od času omýt, nechat odpočinout a nabíjet slunečními paprsky.

jfk

errf
ar


Meduňka lékařská

17. dubna 2016 v 14:55 | Jitka |  Bylinky
Meduňka patří mezi klidnící rostlinky, má mnoho lidových názvů od dubravníku, materníku, marule, včelníku až po doubravnici a včelanku. Mně se nejvíc líbí právě meduňka. Už její libozvučný název vzbuzuje příjemné pocity.

Tato bylinka je natolik nenáročná a odolná, že se mi každoročně podaří při čistění záhonu pár keříků úplně zlikvidovat. Přesto se rozrůstá, někdy semeny a někdy jí pomůžu zasazením řízku. Mám ji ráda a uvádím ji tu právě proto, že se mne hodně lidí ptá na to, co dělat proti nespavosti. Toto je můj bylinný favorit pro klidné sny pro vás. Samozřejmě žádná bylinka by neměla být užívána pravidelně příliš dlouho. Ale střídat meduňku třeba s mateřídouškou a malinovým listím, proč ne?

Listy meduňky se dají sbírat kdykoli v průběhu roku, třeba již nyní. Nejlepší pro sušení na zimu jsou však listy otrhané těsně před květem. Květe bíle až narůžověle.Proč se její lidové jméno spojují s včelami? Její rodové jméno je Melissa, které v řečtině znamená včela. Tato bylinka je zasvěcena bohyni Dianě a pro své léčebné účinnky se užívá již více než 2 tisíce let. Římané ji přivezli do Británie a protože sice vyžaduje vlhké půdy, ale jinak je nenáročná, proto ji najdeme dnes po celé Evropě.

Traduje se, že pravidelné pití meduňkového čaje prodlužuje život. Již ve 13.století žil princ O Llewelyn z Glamorganu, který se dožil 109 let. Meduňka byla využívána, údajně s velkým úspěchem jako zázračná rostlina zastavující krvácející rány způsobené mečem.

Meduňka pročišťuje mysl, klidní nervy a přivozuje spánek. Žvýkání listů zpříjemní a osvěží dech. Její aroma lze využít do koupelí, pro provonění polštářů a do inhalací. Čaj tiší bolesti hlavy, snižuje svalové napětí a působí blahodárně při kataru.

V magii se využívá pro zjištění příčin emocí a porozumnění jim. Víno ochucené rozdrcenými listy pili společně členové magických skupin pro posílení pout a porozumění si. Společně vypitý pohár vína s meduňkou mají sdílet i milenci.


Čaj: 30 g meduňky, 1/2 vroucí vody, 10-15 min. luhovat - pro spánek pít večer a pro uklidnění nervů a svalového napětí přidat šálek i ráno. Kdo se chce osvěžit koupelí, zdvojnásobí gramáž meduňky na 1/2 vody a po 15 min. výluh přidá do vany.

Indiánský zvěrokruh

13. dubna 2016 v 13:53 Ostatní
Charaktery podle indiánského zvěrokruhu

22.12. - 19.01. sněžná husa - křišťál
Husy představují odhodlání a spolehlivost. Jsou nedůvěřivé, ctžádostivé a navenek působí nepřístupně

20.01. - 18.02. vydra - stříbro
Vydry berou život spíše jako hru, potíže překonávají s lehkostí. K životu potřebují svobodu. Jsou optimistické a společenské, snadno se seznamují, milují spravedlnost, ale jsou nedisciplinované.

19.02. - 20.03. puma - tyrkys
Lidé, kteří se narodili v totemu pumy jsou citlivé bytosti. Často utíkají do vlastního světa fantazie a druhé si idealizují, ti pak jejich důvěřivosti zneužívají. Když je ovšem zle, dokážou se o sebe dobře postarat.

21.03. - 19.04. červeý jestřáb - ohnivý opál
Jeřáb je sebevědomý a je to nezávislá osobnost. Milují vzrušení, dobrodružství a svobodu. Razí upřímnost za každé situace, přetvářku nenávidí. Neumí kompromsy a jsou netrpěliví.

20.04. - 20.05. bobr - chryzokol
Zrozenci Bobra symbolizují hojnost a vytrvalost. Jsou praktičtí, rozvážní, stojí nohama pevně na zemi. Nemají v oblibě náhlé změny a neradi riskují. Takovou paměť jako mají oni, jim ostatní mohou jen závidět.

21.05. - 20.06. jelen - mechový achát
Jedinci zrození v Jelenu jsou skvělí pozorovatelé se silně vyvinutou intuicí. Vyhýbají se konfliktům, raději před nimi utečou, ze všeho se vymluví. Mají potíže dotahovat, ale komunikaci zvládají na jedničku.

21.06. - 22.07. datel - karneol
Empatie a starostlivost, to jsou datlové. Umějí naslouchat, milují rodinu, rozdali by se a proto jsou často pro svou dobrotu zneužíváni.

23.07. - 22.08. jeseter - granát, železo
Jeseteři se nezaleknou žádné překážky, nebojí se riskovat. Jsou to vůdčí osobnosti se silnou vůlí. Vyznávají upřímnost, nemají rádi, když před nimi druzí něco tají nebo jim lžou. Občas přeceňují své síly a jsou vyčerpaní.

23.08. - 22.09. hnědý medvěd - ametyst
Medvědi spoléhají hlavně sami na sebe. Jsou samostatní, praktičtí a rozvážní. Mohou působit až lenivým dojmem, pro svou rozvahu nemilují změny.

23.09. - 23.10. havran - jaspis
Diplomacie a optimismus. Havrani se dobře cítí ve společnosti, v životě vyžadují volnost. Mívají potíže s rozhodováním a jsou lehce ovlivnitelní. Mají velké sklony k esoterickými vědám.

24.10. - 21.11. had - malachit, měď
Hadi jsou ambiciózní a moudří. Mají vynikající pozorovací schopnosti, nic jim neunikne. Nesnáší neupřímnost a zradu jen tak neodpustí. Cítí-li se v ohrožení, umí pořádně "kousnout".

22.11. - 21.12. jelen wapiti/sovy - obsidián
Symbolizují moudrost a pravdu. Jsou aktivní, houževnatí a snadno se učí. Mají mnoho zálib, rádi s ostatními diskutují. Pevně si stojí za svými ideály.
Šalvěj

12. dubna 2016 v 16:10 | Jitka |  Bylinky
Šalvěj přeslenitá "čili babské ucho"... jak zní jedna z hlášek dnes již klasického českého filmu s hlavní představitelkou Saxanou.

Ve skutečnosti se jedná o Šalvěj lékařskou, zvanou také kodice. Patří mezi hluchavkovité a existuje více než 40 druhů této bylinky. Kvete bíle, růžově až fialově od června do srpna. Množí se semeny nebo řízky. Rozhodně by neměla chybět v žádné zahrádce. Listy se sbírají před rozkvětem a nechávají se sušit přrozenou cestou. Pro přímé, čerstvé použití lze sbírat listy po celý rok.

Její název, pocházející z latiny "salvia" znamená "zachráním". Byla to posvátná rostlina Římanů, kteří ji využívali pro léčbu všech možných nemocí. Byli přesvědčeni, že šalvěj nejen zachraňuje život, ale že ho dokáže i utvářet. Protože byla považována za posvátnou, opět její sběr podléhal rituálům kněžích, kdy byl obětován chléb a víno a kněží museli absolvovat očistné koupele před sběrem nástrojem neobsahujícím železo. Magicky se využívala šalvěj pro očistu obřadních prostor, sušenou ji kouřili mágové pro napojení na energie rostlin a často se čaj z ní pil při půstu pro očistění těla i mysli.


Z lidových pověr se dochovalo rčení: ten, kdo chce dlouho, ba na věky žít, v měsíci květnu by šalvěj měl pít. Také se zachovala pověra, že v zahradě, kde se šalvěji daří, pokvetou obchody po celý rok (a mimochodem této domácnosti vládne rázná žena Smějící se. Šalvějí navoněné polštáře pak přináší ty nejkrásnější sny.

Mezi základní léčvé vlastnosti, uznávané dodnes patří: nálev z listů proti průjmům, při depresi, revmatismu, menstruačních problémech, akné, snížení horečky, špatnému trávení, kašli a nachlazení.
Zevní použití formou obkladů pomáhalo při akné, ekémech, poranění, léčení strupů, pokousání hmyzem. Pleťová voda pak pomáhá proti šedivění vlasů a po napaření obličeje nad šalvějovým nálevem se vyhlazuje a omlazuje pleť.

U všech účinných bylinek však platí, všeho s mírou. Proto i zde se nedoporučuje dlouhodobé pravidelné používání.

Čaj : 2 lžíce byliny, 1/4 l vařící vody a nechat 15 min. luhovat.

p.s. Šalvěj muškátovou používali např. Němci jako přísadu do piva při přípravě vína. V Británii se z ní dělal opojný nápoj. Tato šalvěj má největší věhlas v oblasti léčení očních potíží, kdy se připraveným nálevem omývaly oči vč. třetího oka. Víno z ní se používalo při věšteckých rituálech.
Kdo chce a má šalvěj muškátovou, může zkusit šalvějové víno (pozor je prý opojné): 4,5 l vody, 1,6 kg cukru, 25 dkg nasekaných hrozinek, 2 l květů šalvěje a kvasinky (vodu s cukrem smíchejte a pomalu zahřívejte do rozpuštění. Do odstaveného vlažného roztoku přidejte květy a hrozinky. Přidejte kvasinky a nechte 5 dní stát (denně zamíchejte). Potom zceďte do demižonu a vzduchotěsně uzavřete. Po proběhnutí fermentace znovu zceďte a nechte víno vyčeřit a následně přelijte do lahví, které budou 12 měsíců odpočívat. (Pro mne sice zajímavý recept, ale čekat rok ?) Přesto, odvážlivcům přeji hodně úspěchů a pokud se podaří, dejte mi zpětnou vazbu Líbající
Díky

Zkušenosti

9. dubna 2016 v 18:51 Ostatní
Někteří z vás už pochopili, že změnit v životě jde prakticky cokoli. Otázka zní, zda víme co chceme. Pokud se vám to nedaří, pomohu vám.

Pár let zpět za mnou přišla paní V. s tím, že má bolestivý zelený zákal. Po dvou návštěvách u mne zjistila, že bolest oka zmizela a dokonce se zlepšilo její periferní vidění. Znovu začala mít radost ze života.

Pan R. se dostal do věku, kdy muži zvažují zda začít stárnout nebo najít nový smysl živoata. Měl to o to těžší, že se mu v jeho podnikání příliš nedařilo. Když jsme spolu probrali proč to tak je, za 14 dní volal celý nadšený, že získal zakázku, která mu vyhovovala jak z časových, tak i finančních podmínek.

Slečna S. měla problémy se zatuhlým krkem. Fyzických obříží bylo víc, proto přišla několikrát. Při poslední návštěvě mi sdělila, že jí lékaři léta doporučovali odstranění značně zvětšené krčí mandle. Ona nechtěla ani slyšet. Po pár měsících
se mandle vstřebala sama, aniž bychom ji řešili a zmizely i patní ostruhy. (Některé změny chtějí trochu trpělivosti, ani ostruhy na patní kosti nenarostou za týden Smějící se). ěteré změny jsou patrné prakticky hned. Záleží na tom, jak dlouho nás problémy tíží a čím vším jsme blokováni.

Pár lidiček přišlo řešit své problémy se zády, při masížích se člověk dověděl ledaco. Proto pan T. pochopil, že plotýnky nejsou o masáži, ale o změně myšlení a nastavení přirozeného fungování těla.

Psychické problémy, pramenící z bolestivé minulosti zavinily zlou závislost a návyk u pí V.. I tady se podařila změna a pí V. se vrátila zpět do života plná elánu a bez strachu z budoucnosti. Hledání životní cesty po silných otřesech je těžké, ale jde to.

Paní R. řešila problém se svým partnerem. Nerozuměli si a z počátku bylo těžké jí vysvětlit, proč jejich děti mají problémy s učením a svebevědomím. Vzájemně se ovlivňujeme více než si myslíme a nejvíce v rodině. Odstraněním příčiny se situace zlepšila a tlak v rodině pominul.

Nedostatečné sebevědomí přivedlo pí J.. Ten, kdo se sám podceňuje a je léta podceňován stále dokola řeší stejné situace a nemá sílu na to, změnit své myšlení a tím i svůj život. Přesto i tady se podařil velký krok vpřed. Spojení mezi naší nespokojeností a fyzickým nebo i psychickým zdravím je velmi těsné. Proto se změnu v oblasti sebevědomí se viditelně začaly ztrácet zdravotní obtíže.

Je to jen pár příkladů toho, že změnit jde prakticky cokoli, jen si musíme uvědomit co chceme změnit a proč a pokud to nejde, má to svou příčinu. Pomohu vám ji najít a odstranit a budete-li chtít a vědět, pak změníme co bude třeba.

Prvosenka nebo hezky česky petrklíč

9. dubna 2016 v 16:56 | Jitka |  Bylinky

Prvosenka jarní neboli petrklíč, je původem ze západní Evropy. je to okrasná trvalka, která roste v zahradách a parcích. (Pozor neplést s tím, co nám dnes v každém květinářství nabízejí jako petrklíč). Pravá prvosenka kvete od února do května a z oddenku v přízemní růžici vyrůstají dlouhé stonky a na jejich konci jsou protáhlé žluté květy.

Prvosenku uznávali již druidové a využívali ji při obřadu zasvěcení barda, který pil právě nápoj z prvosenky. V Irsku ji nazývají květinou skřítků. Podle prastarých herbářů ji sběratelé doporučovali jako lék při šílenství, depresích, proti ochrnutí a nespavosti. V pohanských kulturách byla považována za bylinu smyslnosti, tajemné blaženosti a nesmrtelnosti.

Podle pověr ji ženy nosily při sobě, aby získaly lásku. V zahradách se pěstuje pro zajištění bezpečí a lázeň z ní připravená přidává ženám na kráse.

I dnes lze připravit nálev proti nerové nevyrovnanosti, nespavosti a jako lék na kašel. Květy luhované v destilované vodě pomáhaly při vyřešení problémů s problematickou pletí a na jiné kožní vady.

Při oslavách Beltane se jedl salát z jejích květů, zdobily se jími poháry ovocných nápojů. Pohané její vlastnosti spojovali s pohlavní aktivitou, vitalitou a plodností. Květy se také považovaly za pochoutku, když se obalovaly v cukru. Listy se pak po uvaření užívaly jako zelenina.

Čaj: 2 lžíce byliny, 1/4 l vrařící vody a nechat 15 min. odstát.

Proč se někdy chováme divně?

3. dubna 2016 v 19:39 | Jitka |  O životě
Odpověď se zdá být snadná, přesto, člověk nemusí být hned hlupák a přesto se v určitých životních situacích chová prostě "divně" nebo chcete-li jako pitomec.

Když jsme zamilovaní, lítáme si v oblacích a děláme bláznivé věci, ale jsme šťastní. Takže v tomto případě fakt pitomci nejsme i když se chováme bláznivě. Vše se nám zdá krásné, jasné a neexistuje nic nepřekonatelného. Naopak, láska posouvá naše hranice možného za hranice nemožného.

Když se něčím trápíme, obáváme se, že něco nedokážeme....., honí se nám v hlavě řada převážně negativních myšlenek.
Jako pitomci se můžeme chovat (a nebýt jími) i tehdy, když nás něco trápí, musíme udělat závažné rozhodnutí a nejsme si jistí výsledkem nebo jednáme pod tlakem. V takových životních situacích se můžeme chovat (mírě řečeno) často velmi nepřirozeně. Pokud k tomu přidáme již prožité minulé nezdary, prostředí a reakci našeho okolí, je to o to horší. Získám jeho/její lásku? Zvládnu zkoušku? Získám právě tu práci, kterou chci? Je mé rozhodnutí správné? Jaké budou důsledky toho, když neudělám co se po mně chce když s tím nesouhlasím? Prostě neumíme adekvátně reagovat, nevěříme si a chováme se prostě jinak.

Naše momentální starosti změní náš pohled na svět. Proto se chováme nepřirozeně. Naše mysl lobuje a podněcuje zkratovité jednání bez ohledu na to, co jsme původně zamýšleli. Výsledkem je, že nás to, co jsme udělali jinak, řekli nebo naopak neřekli, mrzí nebo jsme naštvaní na celý svět a ovládá nás zloba nebo zklamání. A koloběh pokračuje, protože si vyčítáme a přibývají starosti s tím, zda a jak by šla situace napravit. Změna našeho myšlení vede k přirozenému chování, které může napravit i to, co se nám dařilo tak trochu kazit.

Proto je důležité nejen vědět čeho chceme dosáhnout, ale hlavně zbavit se zbytečných stresů a obav, nenechat se ovlivnit minulými nezdary, uvědomit si své chování a přestat si říkat, že se vždycky po..., když o něco jde. Jedině když se nebojíme, můžeme být šťastní a splnit si svá přání.