Meduňka lékařská

17. dubna 2016 v 14:55 | Jitka |  Bylinky
Meduňka patří mezi klidnící rostlinky, má mnoho lidových názvů od dubravníku, materníku, marule, včelníku až po doubravnici a včelanku. Mně se nejvíc líbí právě meduňka. Už její libozvučný název vzbuzuje příjemné pocity.

Tato bylinka je natolik nenáročná a odolná, že se mi každoročně podaří při čistění záhonu pár keříků úplně zlikvidovat. Přesto se rozrůstá, někdy semeny a někdy jí pomůžu zasazením řízku. Mám ji ráda a uvádím ji tu právě proto, že se mne hodně lidí ptá na to, co dělat proti nespavosti. Toto je můj bylinný favorit pro klidné sny pro vás. Samozřejmě žádná bylinka by neměla být užívána pravidelně příliš dlouho. Ale střídat meduňku třeba s mateřídouškou a malinovým listím, proč ne?

Listy meduňky se dají sbírat kdykoli v průběhu roku, třeba již nyní. Nejlepší pro sušení na zimu jsou však listy otrhané těsně před květem. Květe bíle až narůžověle.Proč se její lidové jméno spojují s včelami? Její rodové jméno je Melissa, které v řečtině znamená včela. Tato bylinka je zasvěcena bohyni Dianě a pro své léčebné účinnky se užívá již více než 2 tisíce let. Římané ji přivezli do Británie a protože sice vyžaduje vlhké půdy, ale jinak je nenáročná, proto ji najdeme dnes po celé Evropě.

Traduje se, že pravidelné pití meduňkového čaje prodlužuje život. Již ve 13.století žil princ O Llewelyn z Glamorganu, který se dožil 109 let. Meduňka byla využívána, údajně s velkým úspěchem jako zázračná rostlina zastavující krvácející rány způsobené mečem.

Meduňka pročišťuje mysl, klidní nervy a přivozuje spánek. Žvýkání listů zpříjemní a osvěží dech. Její aroma lze využít do koupelí, pro provonění polštářů a do inhalací. Čaj tiší bolesti hlavy, snižuje svalové napětí a působí blahodárně při kataru.

V magii se využívá pro zjištění příčin emocí a porozumnění jim. Víno ochucené rozdrcenými listy pili společně členové magických skupin pro posílení pout a porozumění si. Společně vypitý pohár vína s meduňkou mají sdílet i milenci.


Čaj: 30 g meduňky, 1/2 vroucí vody, 10-15 min. luhovat - pro spánek pít večer a pro uklidnění nervů a svalového napětí přidat šálek i ráno. Kdo se chce osvěžit koupelí, zdvojnásobí gramáž meduňky na 1/2 vody a po 15 min. výluh přidá do vany.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama