Prvosenka nebo hezky česky petrklíč

9. dubna 2016 v 16:56 | Jitka |  Bylinky

Prvosenka jarní neboli petrklíč, je původem ze západní Evropy. je to okrasná trvalka, která roste v zahradách a parcích. (Pozor neplést s tím, co nám dnes v každém květinářství nabízejí jako petrklíč). Pravá prvosenka kvete od února do května a z oddenku v přízemní růžici vyrůstají dlouhé stonky a na jejich konci jsou protáhlé žluté květy.

Prvosenku uznávali již druidové a využívali ji při obřadu zasvěcení barda, který pil právě nápoj z prvosenky. V Irsku ji nazývají květinou skřítků. Podle prastarých herbářů ji sběratelé doporučovali jako lék při šílenství, depresích, proti ochrnutí a nespavosti. V pohanských kulturách byla považována za bylinu smyslnosti, tajemné blaženosti a nesmrtelnosti.

Podle pověr ji ženy nosily při sobě, aby získaly lásku. V zahradách se pěstuje pro zajištění bezpečí a lázeň z ní připravená přidává ženám na kráse.

I dnes lze připravit nálev proti nerové nevyrovnanosti, nespavosti a jako lék na kašel. Květy luhované v destilované vodě pomáhaly při vyřešení problémů s problematickou pletí a na jiné kožní vady.

Při oslavách Beltane se jedl salát z jejích květů, zdobily se jími poháry ovocných nápojů. Pohané její vlastnosti spojovali s pohlavní aktivitou, vitalitou a plodností. Květy se také považovaly za pochoutku, když se obalovaly v cukru. Listy se pak po uvaření užívaly jako zelenina.

Čaj: 2 lžíce byliny, 1/4 l vrařící vody a nechat 15 min. odstát.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama