Sebereflexe

18. září 2016 v 18:25 | Jitka |  O životě
je něco fenomenálního. Je to svědomí, které vychází z našeho vnitřního etického kodexu. Něco jako sebehodnocení svých zamýšlených nebo uskutečněnýh činů, resp. důsledků našich činů. Dokázat se podívat na sebe jinýma očima nebo o sobě aspoň uvažovat. To je náš pohled na sebe sama, o kterého se odvíjí naše myšlenky a pocity.

Přehnaná sebereflexe je vždycky špatně.

Buď vede k tomu, že se bojíme cokoli udělat, abychom něco nepokazili nebo někomu neublížili. Tím samozřejmě snižujeme své sebevědomí a omezujeme své schopnosti. Podle toho myslíme, jednáme a tak nás vnímá okolí. V těchto případech spoléháme víc na vnější hodnocení našeho okolí, nikoli na to, co o sobě víme a co už jsme v životě dokázali. Nebo se podceňujeme proto, že jsme k sobě příliš kritičtí. Proto dosahujeme našich cílů jen obtížně a s velkým úsilím.

Druhý extrém je egoismus. Egoisté sebereflexi nepotřebují. Jsou přesvědčeni o svých kvalitách natolik, že jim, bohužel prochází jejich bezohednost i když ubližují všemu co jim stojí v cestě. Tito lidé evidentně nemají špatné pocity ze sebe sama. A jejich okolí jim to toleruje. Není to příliš spravedlivé, ale v dnešní době to tak je. Jako by dnes nic neznamenala čest a zodpovědnost. Stačí se podívat na pár vstupů např. z naší poslanecké sněmovny. Přesto si troufám řicí, že na každého jednou dojde. Osobně věřím, že slušných a čestných lidí je stále mnohem víc než těch ostatních.

Několikrát jsem psala, že sebevědomí je jeden ze základních předpokladů, které určují naši úspěšnost. Zdravé sebevědomí znamená znát své schopnosti, vědět co chceme a naslouchat svému svědomí, tedy v rozumné míře používat sebereflexi a tedy nebýt tím, kdo jde za svým cílem bezohledně.

Chci dosáhnout svého cíle a mít klidný spánek a klidné svědomí? Pak musím vědět co chci, tzn. uvědomit si jasně svůj cíl a pokud možno všechny důsledky svého přání v celé jeho šíři. K tomu mi pomůže přiměřená sebereflexe. Musím si věřit, mít dostatečné sebevědomí, tj. nesmím dát jen na vnější hodnocení druhých. V neposlední řadě mne nesmí ovlivňovat negativní myšlenky a pocity. Jedině sebedůvěrou mohu překonat obavy, strachy a přenést se přes ochotné sdílení tragickcýh zkušeností svého okolí. Co mi nejvíc na cestě k dosažení cíle pomůže? Motivace!! Nenechte se zlomit při náznaku neúspěchu a neutíkejte z boje.

Pokud chcete vědět víc, ozvěte se.
A co si přeju já? Každému co mu patří. Slušným lidem splnění jejich přání a konec úspěchu egoistům.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama