Říjen 2016

Kaštan - Jírovec

12. října 2016 v 18:17 | Jitka |  Bylinky
Jírovec Maďal, nejčastěji lidově nazývaný kaštan pochází původně z jihovýchodní Evropy. Ani tomuto majestátnímu stromu nedali botanisté a pěstitelé pokoj. Různým křížením vznikají další pododrůdy líšící se tvarem, velikostí a barvou květů zejména proto, aby tato dominanta parků udivovala svou krásou. Bohužel, křížení někdy vede k tomu, že ne každý kaštan po odkvětu vytváří plody.

Určitě si vzpomenete na různorodé využití těchto plodů. Od vytváření "špejlových" zvířátek, přes sběr pro lesní zvířata nebo do ZOO.

Jak jinak, i kaštan, pod vládou Jupitera, je podle lidových tradic symbolem plodnosti a ochranou proti nemocem. Květy Jírovce byly zasvěceny bohyni léta Blodeuwedd a sloužili při různých rituálech na její oslavu. Plody kaštanu mají pomáhat lidem, kteří nejednají podle svých instinktů a jsou lehce ovlivnitelní, případně mají sebezničující postoj ke svému životu. Také ženy, které chtějí otěhotnět mají při sobě celý rok nosit plod kaštanu.

Vnitřní užití Jírovce raději necháme farmaceutickým odborníkům, přesto i kaštan může být velmi dobrým léčvým pomocníkem v každé domácnosti. Silice obsažená pod slupkou obsahuje látky, které napomáhají rychlému hojení řezných ran, odřenin, ale i uklidnění hemoroidů. Pro tyto účely je vhodná mast. Jeho účinky jsou prokázané také v oblasti pohmožděnin, natažených svalů, bolavých kloubů, revmatických a artrických problémech, tady jde využít tinkturu i k rychlým a lehkým masážím bolavých míst.

A protože je nejvyšší čas ke sběru kaštanů, přidávám dva recepty:

mast:
oloupané kaštany rozdrťte a následně povařte zvolna v oleji (cca 30 min.) a následně sceďte. Volila bych poměr 1:1. Po zchladnutí zvolna zahušťujeme včelím voskem a slijte do čistě vymytých šroubovacích skleniček. Po ustání je možné začít používat.

tinktura:
kaštany (některé vcelku a některé rozpůlím) do šroubovací sklenice zhruba do poloviny a zalijte lihem. Sklenici nechte v teple, ale ne na slunci a občas zamíchejte. Po 4 týdnech lze tinkturou masírovat postižené klouby. Tinkturu nepoužívejte do otevřených ran.